Lidovky.cz

Poslední šance na vrácení české nafty. Němci stále nerozhodli, čí je

Evropa

  6:10
PRAHA/KRAILING - Čeští úředníci podnikli poslední pokus o „bezbolestné“ získání státní nafty, která je zablokovaná v Německu. Vyzvali insolvenčního správce, aby palivo za 1,2 miliardy korun nezařazoval do úpadkového řízení s firmou Viktoriagruppe, která naftu pro Česko v Německu ochraňovala.

Sklad firmy Viktoriagruppe v německém Krailingu. foto: ČTK

Výzva odešla v pátek ze Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Adresátem je Mirko Möllen, který v roli správce řeší úpadek společnosti Viktoriagruppe. Tento muž před nedávnem prohlásil, že nafta uložená v bavorském Krailingu nemusí nutně patřit českému státu. A proto ji odmítá vydat.

„Nechápu, co brání insolvenčnímu správci v rozhodnutí. Všechny doklady už dávno má. Jsem přesvědčen, že nám patří 100 procent nafty uložené v Kraillingu, proto jsem znovu vyzval insolvenčního správce, aby o jejím vlastnictví rychle rozhodl,“ řekl pro Lidovky.cz šéf správců rezerv Pavel Švagr.

VÍCE K TÉMATU:

V úterý ráno se poprvé oficiálně sejdou věřitelé firmy Viktoriagruppe. Tedy i zástupce českého státu, který bude vymáhat pohledávky celkem zhruba za 1,8 miliardy korun. 

Do první schůze věřitelů se očekávalo, že předběžný insolvenční správce Mirko Möllen rozhodne, zda naftu uloženou v Krailingu z konkurzní podstaty vyjme, či nikoliv.

To se ale podle všeho nestane a s verdiktem zřejmě počká až do 21. dubna. To je termín, do kterého musí rozhodnout o oprávněnosti pohledávek jednotlivých věřitelů.

Pokud insolvenční správce desítky milionů litrů české nafty do konkurzní podstaty zahrne, výrazně tím zkomplikuje návrat strategické suroviny do Česka.

Insolvenčnímu správci zatím k prokázání vlastnictví nafty v Krailingu nestačily předložené faktury ani smlouvy mezi českým státem a firmou Viktoriagruppe. Lidovky.cz jej požádaly o vyjádření, odpověď však zatím nedostaly.

Sklad firmy Viktoriagruppe v německém Krailingu.

Česko bude mít mezi věřiteli jediného zástupce, který bude reprezentovat Správu státních hmotných rezerv, Generální finanční ředitelství a celní správu. 

Půjde o člověka z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). O strategii v boji za české peníze však tato instituce mluvit nechce.

„Není to ukončený právní spor, proto k němu nemůžeme sdělovat podrobnosti,“ říká mluvčí úřadu Robert Hurt. K případu mlčí i zástupci firmy Viktoriagruppe.

ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU:

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.

  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 má navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Krailingu. Odtud se jí ale zásoby odvézt nedaří.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Předběžný insolvenční správce následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nem kolem vejasnost.
  • „Máme od insolvenčního správce přísný zákaz se k věci vyjadřovat,“ uvádí jednatel české pobočky Lubomír Novotný.

    Firma Viktoriagruppe se do úpadku poslala sama loni v prosinci. Českému státu dluží za nezaplacené daně či faktury. Do minulého měli věřitelé Viktoriagruppe přihlásit své pohledávky.

    Česku jde zhruba o 1,8 miliardy korun, byť celkovou sumu nechtějí úřady z důvodu zachování mlčenlivosti oficiálně potvrdit. V této sumě je zahrnutá mimo jiné hodnota nafty uložené v Krailingu za 1,2 miliardy korun.

    Dále pak peníze za 6,3 milionu litrů nafty, která ve skladech má být, a není. Viktoriagruppe pak také v některých případech nezaplatila za to, když palivo v rámci pravidelné obměny ze skladu odebírala.

    Autor:
    zpět na článek


    © 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.