Lidovky.cz

Stát by měl nakoupit další ropu. Kvůli ceně i naší bezpečnosti, tvrdí Mládek

Evropa

  6:00
PRAHA - Více než miliardu korun by stálo sto tisíc tun ropy, která by mohla přitéct do státních nouzových rezerv. Jde o dlouhodobě připravovaný nákup, na ropu je připravená i nádrž v Nelahozevsi. Zastáncem je ministr průmyslu Mládek, proti šéf státní kasy Babiš. Kdo prosadí svou?

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. foto: MAFRA - IVETA LHOTSKÁMAFRA

Do jednání vlády měl tento obchod přijít v září. Vzhledem k nejednotě kabinetu ale ministr Jan Mládek (ČSSD) požádal premiéra ještě o měsíční odklad. Do té doby chce přesvědčit ministra financí Andreje Babiše (ANO), že v dnešní době je dobré mít nouzové ropy více.

Peníze na sto tisíc tun prý jsou. „Správa státních hmotných rezerv má nějaká aktiva, buď ve formě peněz na účtu nebo ve formě surové ropy. Peníze nepůjdou ze státního rozpočtu,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Jan Mládek.

Lidovky.cz: Potřebuje vůbec Česko nakupovat další ropu? V současné době má zásoby nad limit požadovaný EU, zhruba na 94 dnů.
Akutně ne. Ale například NATO doporučuje mít zásobu na 120 dnů, i když nejde o povinnost. Žijeme v nejistém světě, tak by to podle mě mělo smysl. Část českých nouzových zásob je nyní blokovaná v Kraillingu (kvůli insolvenci firmy Viktoriagruppe, která ji tam pro stát ochraňovala – pozn. red.) a je obtížné je v reálném čase odvézt. Dalším faktorem je cena ropy, která je nyní výhodnější než kdykoliv jindy. Struktura současných českých zásob je navíc příliš ve prospěch ruské ropy.

ROPA VE SLUŽBÁCH STÁTU

  • Česko musí mít podle směrnice EU zásobu ropy a ropných produktů (tedy například nafty či leteckého petroleje) minimálně na 90 dnů běžného provozu státu.
  • V současné době má Česko zásobu na 97 dnů. Z nich je ovšem třeba odečíst tři dny, protože část tuzemských zásob zadržuje německý insolvenční správce v bavorském Krailingu.
  • Podobný nákup jako nyní – tedy sto tisíc tun ropy – uskutečnila Správa státních hmotných rezerv naposledy v roce 2009. Od té doby se úvahy stáčely hlavně k tomu zásoby v Česku trochu diverzifikovat.
  • A to z toho důvodu, že v tankovištích převažuje ruská exportní směs, takzvaná těžká ropa. Záměr vlády z roku 2012 počítal s tím, že velký tendr bude poptávat dodávku takzvané lehké kaspické nízkosirné ropy.
  • První druh zpracovává rafinerie v Litvínově, druhý pak podnik v Kralupech.

Lidovky.cz: Vy jste s představiteli NATO jejich doporučení přímo konzultoval?

Jde o obecné doporučení, žádné speciální konzultace jsme nevedli. NATO přemýšlí o všech možných krizích, o haváriích, přírodních katastrofách, na všechny potřebujete mobilitu, kterou zajišťují právě nouzové zásoby.

Lidovky.cz: Nákup ropy je ale potřeba politicky protlačit ve vládě. A ta není jednotná.
Mrzí mě, že se z toho stalo takové drama. Má to být technická debata o tom, jestli vládě stačí mít zásoby ropy na úrovni normy, která je 90 dnů, nebo mít v těžkých nejistých dobách něco navíc, což není úplně nesmyslná věc. Podle mě jde o zbytečně konfrontační téma. Těch mám s ministrem financí Babišem několik. Do některých jít musím, ale u některých to vidím jako zbytečné. V tomto případě udělám pokus se nějakým způsobem dohodnout. Dnes ráno (ve čtvrtek – pozn. red.) jsem psal panu premiérovi žádost, abychom toto téma odložili do projednávání na říjen. Zkusíme ještě s ministerstvem financí jednat.

Lidovky.cz: Řekl vám ministr Babiš, proč je proti nákupu ropy?
Musím říct, že úplně nerozumím, proč je proti. Jedinou z mého pohledu relevantní připomínkou, kterou jsem zaznamenal, je cena. Jestli se ještě vyplatí počkat nebo už nakupovat. Poprvé jsme věc předložili, když byla cena kolem padesáti dolarů za barel, nyní je na 45 dolarech. To se dá vyřešit třeba tím, že vláda dá mandát Správě státních hmotných rezerv, ať nakupuje, až bude cena nižší než 45 nebo 43 dolarů... Na tom se dá dohodnout, pokud bude vůle.

Lidovky.cz: Analytici, které jsme před časem oslovili, říkají, že teď je pro nákup ideální doba. Pokles cen ropy nebude trvalý a znovu porostou.
To je názor, který mi přinesl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr a jeho lidé. To je one million dollar question, jestli se nízké ceny udrží ještě nějakou dobu nebo se vrátí na vyšší úroveň. Názory se liší. Saudský velvyslanec mi třeba říkal, že cena koncem roku stoupne, ale ne moc.

Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. V pozadí hora Říp.

Lidovky.cz: Která bezpečnostní rizika – kvůli nimž bychom větší zásobu ropy případně měli mít – jsou podle vás největší?
V tom je také část problému. Kolegové mi říkali, že pan ministr Babiš vidí jediné riziko - že bude válka. Pak říká, že na to už je třeba mít diesel a ne ropu a tak dále. Já vidím mnohem širší spektrum nejrůznějších hrozeb, nemusí to být zrovna válka. Například ropovod, z nějž bereme kaspickou ropu Azeri Light, Baku-Tbilisi-Ceyhan, bohužel vede tureckým Kurdistánem. Tam je velké riziko nějakého konfliktu.

Lidovky.cz: Proto je tedy podle vás dobré mít zásobu právě téhle kaspické ropy?
Samozřejmě.

Ztracená nafta: Češi dovolili prodat sklad na splacení dluhů, nemusí dostat nic

Lidovky.cz: Ale mohl bych namítnout, že riziko existuje také u ruské ropy, třeba kvůli situaci na Ukrajině. I u tohoto druhu může dojít k přerušení dodávek.

To jsme tu řešili. Samozřejmě jsou eventuálně ohrožené dodávky ropovodem Družba. Tam nevidím ani tak riziko politické, na ruské či ukrajinské straně, jako spíše hrozbu nějaké havárie, požáru, to se může stát. I to je ale zvládnutelné. Polská firma PKN Orlen, vlastník Unipetrolu, už z obchodních důvodů před pár lety vyzkoušela dovoz ruské ropy mimo Družbu. Naloží se v Novorossijsku, odveze lodí do Terstu a odtud k nám může putovat stejným ropovodem jako kaspická ropa.

Lidovky.cz: Budete ještě ve vládě řešit i druh ropy, který nakoupit? Tedy zda těžkou ruskou, nebo lehkou kaspickou?
Ne, výběr je daný technickou strukturou tuzemských rafinérií. Aby odpovídal zhruba tomu, co potřebují.

Lidovky.cz: Tedy aby byla práce i pro rafinérii v Kralupech, která je uzpůsobená na nízkosirné ropy, jako je kaspická?
Ano, aby v případě nějaké mimořádné situace měla tato rafinerie co zpracovávat.

KDE ROPA SKONČÍ

  • Ropa by byla uskladněná v areálu státní společnosti MERO v Nelahozevsi. Tam je dlouhodobě volná nádrž na 100 tisíc tun ropy.
  • Jde o nádrž, která se uvolnila v roce 2010, kdy státní ropu z Nelahozevsi odvezla firma Viktoriagruppe. Na základě takzvané záměnové smlouvy místo ní naplnila odpovídajícím množstvím nafty své nádrže v bavorské obci Krailling.
  • Nyní v Nelahozevsi si nádrž krátkodobě pronajímá společnost Unipetrol, protože její požárem poškozená rafinerie v Litvínově nejede na plný výkon a je nutné někde uložit nezpracovanou ropu.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.