Lidovky.cz

Solární obr, kvůli kterému zasahuje policie. ČEZ za něj dal skoro 3 miliardy

Ekonomika

  11:05
ŠEVĚTÍN - Sluneční elektrárna Ševětín přitahovala pozornost už před šesti lety, v době, kdy ještě nestála. Bylo jasné, že půjde o jeden z největších solárních projektů v Česku. Park s panely si nechala vystavět na klíč polostátní firma ČEZ a zaplatila za něj bezmála tři miliardy korun.

Fotovoltaická elektrárna Ševětín. foto: ČTK

Právě solární kolos na jihu Čech je podle České televize jedním z důvodů, proč protimafiánský útvar v úterý ráno rozjel zásah, jehož cílem jsou politici i vysoce postavení policisté.

Po kom Šlachtův útvar jde? Langer, Kyselý, důstojníci policie i inspekce

O projektu u jihočeské obce Ševětín se v roce 2010 s nadsázkou mluvilo jako o solárním Temelínu. S výkonem téměř 30 MW byl tehdy českou jedničkou, jeho panely se rozložily na ploše šedesáti hektarů.

Pro srovnání: ČEZ před Ševětínem získal elektrárnu v Hrušovanech, ta ovšem disponovala výkonem jen 3,7 MW. I v současné době patří jihočeský park mezi největší v Česku. ČEZ nyní podle svých webových stránek provozuje čtrnáct parků vyrábějících elektřinu ze slunce.

Stavbu Ševětína zastřešovalo několik firem. Společnost ČEZ si projekt na konci roku 2009 koupila od společnosti Gentley. Kupní cena se pohybovala kolem 2,8 miliardy korun. Areál je v provozu od prosince 2010.

Podezřelé vícepráce

Právě platby při výstavbě zajímaly detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Projekt elektrárny měl dva garanty: firmy IES Recycling a Mapro.

Ševětínem se zabýval také Energetický regulační úřad. „Podávali jsme trestní oznámení na Ševětín 16. 8. 2013,“ sdělila LN předsedkyně úřadu Alena Vitásková.

Minulý týden upozornil na podezřelé způsoby financování týdeník Respekt. Popisuje mimo jiné to, že policisté prověřují platbu sto milionů korun, která měla přijít k výše zmíněné olomoucké firmě IES Recycling.

Tyto peníze měl údajně vyplatit ČEZ za vícepráce, které však fakticky nikdo nevykonal. Respekt také naznačuje, že k firmě má blízko bývalý poslanec a ministr Ivan Langer, jehož podle dostupných informací prověřuje ÚOOZ.

Ve firmách propojených s IES Recycling působí Langerův dlouholetý obchodní partner Ivan Kyselý.

Společnost ČEZ tvrdí, že v minulosti opakovaně poskytla policistům součinnost. „I nadále je připravena poskytovat součinnost a podklady ve věci fotovoltaických elektráren, včetně Ševětína. Ohledně dnešního dění nás dosud nikdo nekontaktoval. Více informací nemáme,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.