Lidovky.cz

Nový majitel Viktoriagruppe píše státu: Zabraňme prodeji areálu s českou naftou

Evropa

  6:19
PRAHA - Firma Viktoriagruppe, která skladovala státní zásoby nafty, se rozhodla navázat spolupráci s českými úřady. Arbitrážní soud před dvěma týdny svým verdiktem změnil vlastníka této společnosti. Ten záhy rozeslal dopisy státním institucím s návrhem dalšího postupu v této citlivé kauze.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. foto: ČTK

Vítězem arbitráže a jediným akcionářem se stala firma Cioltit, za níž podle informací serveru Lidovky.cz stojí podnikatel Rostislav Halášek. Stál u zrodu společnosti Viktoriagruppe a po čase se rozhádal s obchodním partnerem Petrem Malým, jehož vlastnická práva naopak rozhodčí soud popřel.

Právní zástupce firmy Cioltit nyní oslovil dopisem Správu státních hmotných rezerv (SSHR) a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ty přijetí jeho listu potvrdily.

Mládek píše Babišovi: Proč nechat v Německu naftu za čtvrt miliardy? Nedělme se

„Cilotit nabízí orgánům a organizacím České republiky okamžité navázání spolupráce, jejímž cílem je ochránění společných zájmů a zabránění vzniku škod, které by mohly vzniknout České republice či akcionáři Viktoriagruppe,“ stojí v dopise, který mají Lidovky.cz k dispozici.

Ve hře je hodně. Zejména česká nafta za 1,2 miliardy korun, která je zablokovaná ve skladu poblíž bavorského městečka Krailling. Předchozí vlastník Viktoriagruppe poslal firmu loni v prosinci do insolvence. Konkursní správce Mirko Möllen následně zpochybnil vlastnická práva českého státu k naftě a zhruba 80 milionů litrů paliva drží v Německu.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu.

Společnost Cioltit, která se chystá v blízké době do insolvenčního řízení aktivně vstoupit, logicky kope i za své zájmy. Insolvenční správce Möllen totiž vyjednává o prodeji dvou palivových areálů z majetku Viktoriagruppe – v Chlumci nad Cidlinou a ve výše zmíněném Kraillingu. Peníze získané za jejich prodej by pak rozdělil mezi věřitele, kterých jsou zhruba tři desítky.

ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU:

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku.Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je tozhruba 1,8 miliardy korun.
  • V listopadu rozhodl arbitrážní soud o sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
  • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.

Nový vlastník Viktoriagruppe ale tvrdí, že k rozprodávání majetku není důvod a insolvence iniciovaná předchozím majitelem byla zbytečná. Podle Cioltitu má Viktoriagruppe ve skutečnosti dost prostředků na to, aby své závazky vůči věřitelům (největším je český stát) uhradila. Cioltit proto žádá české úřady o spolupráci při zastavení prodeje skladů a zabránění „zcizování majetku“.

„Aktiva společnosti umožňují zachování funkčnosti Viktoriagruppe a úhradu reálných závazků VG a vlastnických práv ke skladované naftě v míře vyšší, než je nabízena insolvenčním správcem,“ stojí v dopise.

Naráží tím na to, že správci rezerv ve spolupráci s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových s konkursním správcem jednají o mimosoudní dohodě. Česko by si z německého skladu odvezlo 80 procent nafty a 20 procent nechalo v konkursní podstatě. Dohodu by musela stvrdit vláda.

Úřady kontakt s vlastníkem Viktoriagruppe připustily.

„Takový dopis jsme skutečně obdrželi. V současnosti připravujeme reakci,“ potvrdil přijetí listu od nového akcionáře Viktoriagruppe mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Zároveň zdůraznil, že jeho úřad poskytuje při vyjednáváních pouze právní servis správcům hmotných rezerv.

Rozdělení nafty 'uvězněné' v Bavorsku: Češi 80 procent, zbytku se vzdají

Zároveň ale platí, že tento úřad reprezentuje Česko ve věřitelském výboru Viktoriagruppe.

A na sklonku léta právě jeho zástupce Pavel Grošpic vyslovil souhlas s prodejem skladu v Chlumci nad Cidlinou – ve chvíli, kdy insolvenční správce Česku stále nepřiznal žádné pohledávky. To znamená, že stát teoreticky nemusel dostat z prodeje nic.

Následně tento člověk na úřadu skončil a ve věřitelském výboru jej vystřídal Jiří Fidler.

POŽADAVKY CIOLTITU

  • Pozastavení všech kroků v insolvenci VG konaných na základě podnětů, návrhů a informací podaných panem Mirko Möllenem či panem Petrem Malým, kdy se zejména jedná o zcizování (zpeněžování) majetku VG.
  • Vydání pokynu insolvenčnímu správci ze strany zástupce České republiky ve věřitelském výboru k vypracování forenzního auditu, který by ukázal opravdový právní a ekonomický stav VG.
  • Vydání pokynu k pozdržení realizaci jakýchkoliv nevratných kroků, zejména zcizování majetku.
  • Výzva správci k prověření vyvádění aktiv z VG v období bezprostředně předcházejícím prohlášení insolvence a jejich maximální zahrnutí do konkurzní podstaty; zde se zejména jedná o vyvedení aktiv do společnosti VIKTORIAPETROL a.s., IČO:64948391.

citováno z dopisu pro ÚZSVM

Větší část českých pohledávek za zhruba 1,8 miliardy tvoří cena paliva uskladněného v Kraillingu pro krizové situace, jako jsou havárie ropovodu či živelné katastrofy. Viktoriagruppe také dluží českému státu na daních, nezaplacených smluvních pokutách, ale i na platbách za naftu jako takovou.

Otázkou je, co do případu vnesou nové majetkové poměry ve firmě.

„Situaci vyhodnocujeme. Insolvenční správce nás informoval, že společnost Cioltit zatím nevznesla žádný opravný prostředek proti usnesení o zahájení insolvenčního řízení. Stále tedy platí, že pan Möllen byl prostřednictvím Okresního soudu ve Weilheimu pravomocně jmenován insolvenčním správcem,“ uvedl pouze mluvčí správců rezerv Jakub Linka.

Obšírnější komentář k novému stavu neposkytl ani insolvenční správce Mirko Möllen.

„Právní spor mezi Petrem Malým a společností Cioltit Holdings není předmětem insolvenčního řízení,“ vzkázal prostřednictvím komunikační agentury.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.