Lidovky.cz

Křetínskému se rýsuje vánoční nadílka – slovenské elektrárny

Slovensko

  18:00
PRAHA - Podnikatel Daniel Křetínský má velkou naději, že před letošními Vánoci rozšíří své energetické impérium. Ještě před Štědrým dnem by měl podepsat dohodu o majetkovém vstupu do firmy Slovenské elektrárne, která zahrnuje převážnou část slovenské energetiky včetně atomových reaktorů.

Daniel Křetinský foto: MAFRA - Michal Šula

Energetický a průmyslový holding (EPH) v čele s Křetínským má postupně získat většinový podíl ve slovenské firmě od dosavadních majitelů – italské společnosti Enel.

„V první fázi Enel předá 33procentní podíl,“ uvedl šéf italské firmy Francesco Starace podle zprávy rakouské agentury APA z Říma. Dohoda s EPH se má ale týkat celého většinového podílu Enelu v celkové výši 66 procent. Další třetinový podíl ovšem hodlá Křetínský převzít až poté, co Italové dokončí dostavbu jaderné elektrárny Mochovce.

Maďaři křísí šance Křetínského na plynovod Eastring. Proti není ani Rusko

Právě Starace potvrdil, že dohoda o celém tomto obchodu má být hotova do Vánoc. A potvrzují to i další informace serveru lidovky.cz z dobře informovaných zdrojů. Podobně se již dříve vyjádřil také slovenský ministr hospodářství Vazil Hudák. Mluvčí EPH Daniel Častvaj zatím odmítl celou záležitost komentovat.

A proč je nutné s prodejem celého italského podílu čekat na dostavbu Mochovců – tedy přinejmenším do roku 2017? Průtahy a prodražování stavby dalších dvou atomových reaktorů v Mochovcích jsou největším problémem, kterému dnes Slovenské elektrárne čelí. A je to také hlavní důvod, proč Italové nejspíše nemohou očekávat za svůj podíl částku v řádu miliard eur, ale spíše „pouze“ stamilionů eur. Nikdo navíc příliš nechce přebírat od Italů odpovědnost za dokončení dostavby.

Slovenské zkušenosti

Majitelé EPH – kromě Křetínského také další podnikatel Patrik Tkáč a skupina J&T – již mají s podnikáním na Slovensku velké zkušenosti. Jsou největším soukromým hráčem v tamním plynárenství a mají téměř poloviční podíl v plynovodu Eustream spojený s manažerskou kontrolou. EPH je také předním hráčem v německé hnědouhelné energetice a českém teplárenství. Poté, co Křetínský uzavře s Italy dohodu, bude ještě následovat období několika měsíců na celkové dokončení a schvalování obchodu. Také se pak ukáže, jak do transakce vstoupí slovenský stát. Premiér Robert Fico totiž dával najevo, že má zájem o navýšení zatím třetinového podílu státu a získání těsné většiny ve Slovenských elektrárnách. Italové ale o prodeji exkluzivně jednají s Křetínským, o ambicích slovenského státu tak Ficovi lidé budou nejspíš vést další rozhovory právě s českým podnikatelem.

Faktem je, že Křetínského EPH už úzce spolupracuje s Ficovou vládou právě ve slovenském plynárenství.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.