Lidovky.cz

‚Známe datum popravy.‘ Šéfka ERÚ Vitásková na začátku března skončí

Ekonomika

  19:23
PRAHA - Nesoulad mezi dvěma zákony nakonec připraví Alenu Vitáskovou o místo předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Ještě na konci loňského roku vláda tvrdila, že je to legislativní chyba, kterou chce odstranit, aby byl mandát Vitáskové nepochybný. A ve středu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) říkal, že cílem je, aby předsedkyně ERÚ pod státní službu nespadala.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková foto: MAFRA: František Vlček

Jenže včera se ukázalo, že ministerstvo vnitra přichystalo materiál, podle něhož už pod ním Alena Vitásková je, a pokud do konce února nesloží služební slib, o­ místo přijde.

Přijde o něj, i když slib složí, protože kvůli probíhajícímu trestnímu stíhání bude vzápětí postavená mimo službu. Vláda tak obešla prezidenta, který jediný může předsedkyni regulátora odvolat, a­ to udělat odmítl. Ministři to po něm žádali, protože Vitásková loni nechtěla vypsat podporu za 42 miliard pro obnovitelné zdroje, které dosud nemají povolení z­ Bruselu.

Vzhledem k Milošovi Zemanovi je to vyhlášení války.

„Paní předsedkyně služební slib nesloží, protože má jmenovací dekret a pracovní smlouvu podle energetického zákona. Bude informovat pana prezidenta a poradí se s ním, jak dál postupovat. Tímhle je to alespoň hotové a­ známe datum popravy,“ okomentoval události mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Miloš Zeman bude stát na straně Vitáskové, jak je zřejmé i ze slov hradního mluvčího. „Až se pan prezident seznámí s podrobnostmi, bude jistě reagovat,“ uvedl Jiří Ovčáček. Tím podle všeho skončila doba relativního míru mezi vládou a prezidentem.

„Ministerstvo průmyslu, v jehož gesci problematika ERÚ je, chtělo nastalou situaci řešit změnou zákona. To se nepovedlo a my nemůžeme ohýbat platný zákon. Není to politické rozhodnutí, ale dodržení platného zákona. Jinak to prostě nejde dělat,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) není z postupu ministerstva vnitra nadšený. Už loni naléhal na poslance, aby novelu neblokovali a schválili ji včas, jinak se situace kolem ERÚ dostane do legislativní šedé zóny. „Nevím, co si mám teď myslet. Nechám si udělat právní rozbor,“ řekl k materiálu ministerstva vnitra Mládek.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Jiří Rusnok: Nepřipustíme žádné velké skoky koruny

Kdo očekával, že prezident Miloš Zeman dosadí do čela České národní banky (ČNB) nového šéfa, který rychle posílí korunu a zavede euro, bude nejspíš zklamán. Je velmi pravděpodobné, že hlava státu zhruba v polovině letošního roku jmenuje novým guvernérem bývalého premiéra Jiřího Rusnoka. A klíčová věta tohoto současného člena bankovní rady ČNB z rozhovoru pro Lidové noviny zní: „Rozhodně nehodláme připustit žádné přehnané skoky kurzu koruny.“

Rusnok prý nemá ani žádnou velkou ambici prosazovat vstup do eurozóny.

  • Pečují o opuštěné děti, měli by brát stejně peněz

Potřebujeme více přechodných pěstounů, volá ministerstvo sociálních věcí. Jenže podle některých zákonodárců je potřeba se na tento článek náhradní rodinné péče podívat zevrubně a změnit legislativu. Zaznívají totiž výtky vůči tomu, že se tito pěstouni chtějí starat pouze o nejmenší děti, že nemají dostatečné vzdělání, a navíc oproti vychovatelům z ústavních zařízení pobírají nepřiměřeně vysoké odměny.

  • Splácení dluhu Janu Palachovi

Nová publikace „1969: Rok zlomu“ přibližuje atmosféru ve společnosti po úmrtí Jana Palacha a Jana Zajíce. Kniha obsahuje vzpomínky sochaře Olbrama Zoubka, výtvarníka Jiřího Sozanského a dalších umělců, jejichž tvorbu přímo ovlivnila Palachova oběť. Historik Petr Blažek napsal k této knize doslov a vyhledal archivní materiály, včetně korespondence Olbrama Zoubka s rodinou Jana Palacha a Jana Zajíce.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.