Lidovky.cz

ČEZ otevírá bránu Američanům. Zbaví se závislosti na ruském palivu?

Evropa

  7:00
PRAHA/TEMELÍN - Česká závislost na ruském jaderném palivu nemusí existovat navěky. Energetická společnost ČEZ už chystá výběrové řízení, které umožní americké firmě Westinghouse, aby bojovala s ruským Rosatomem o návrat do Temelína.

Jaderná elektrárna Temelín. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Stane se tak v době, kdy Evropská unie volá po omezení závislosti na energetických dodávkách z Ruska.

Westinghouse již palivo do jihočeské elektrárny dodával v první dekádě tohoto století. Pak prohrál tendr a na dalších deset let Američany vystřídala společnost Tvel právě ze skupiny Rosatom. Rusové sice mají opci i na další období, ČEZ ale dává najevo, že dá přednost nové soutěži.

„V průběhu letošního roku se předpokládá vyhotovení a interní schválení zadávací dokumentace,“ potvrdil Lidovým novinám mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Tendr na zakázku – řádově v hodnotě miliard korun – by se tak podle něj mohl uskutečnit na přelomu let 2016/2017 nebo nejpozději v prvním pololetí 2017.

Jen dostat šanci

Aby však měl Westinghouse v souboji s Tvelem vůbec šanci uspět, potřebuje, aby si mohl své palivo v Temelíně vyzkoušet. Jinak by měl přirozenou výhodu nynější dodavatel. Právě o tom v současnosti vede ČEZ s Američany detailní rozhovory.

„Vítáme, že s námi ČEZ začal intenzivně jednat, a věříme, že bychom mohli brzy podepsat smlouvu na testování našeho paliva,“ uvedl evropský mluvčí Westinghousu Hans Korteweg. Zdůrazňuje, že by se tím vytvořily rovné podmínky před zahájením tendru.

Neopouštějme zbrkle uhlí, varuje vicekancléř ‚zelenajícího‘ Německa

Westinghouse je nyní jediným konkurentem Tvelu, který dokáže nabídnout dodávky i pro reaktory ruského typu VVER. Americká firma, kterou většinově ovládá japonská Toshiba, takové palivo vyrábí pro elektrárny na Ukrajině.

Jednání mezi ČEZ a Westinghousem ohledně předběžného testování však zjevně nejsou bezproblémová.

„Bude záviset i na Westinghousu, zda bude schopen přistoupit na požadavky ČEZ. Věříme, že se dohodneme,“ dodává Kříž.

Jaderná elektrárna Temelín.

Ani jedna strana však neupřesňuje, o co přesně jde. Podle informací LN může jít v podobných případech o technické detaily testování paliva, ale i o rozdělení nákladů na něj. Obvykle se na něm podílí jak zájemce o dodávky, tak provozovatel elektrárny, který tím fakticky investuje do diverzifikace.

To nepřímo potvrzuje mluvčí Kříž: „Každý tendr znamená konkurenční tlak na potenciální dodavatele z hlediska efektivity a technického zdokonalování paliva.“ Provozovatele elektrárny samozřejmě zajímá, zda je možný „vývoj a posun v oblasti bezpečnosti a ekonomiky palivového cyklu.“

ČEZ má v tomto případě výhodu, že může se zájemci jednat poměrně pružně – dodávky paliva totiž není nutné vybírat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Tato příliš komplikovaná norma byla jedním z důvodů, proč zkrachoval tendr na stavbu dalších dvou bloků Temelína. I tam byli hlavními soupeři Westinghouse a Rosatom, zatímco francouzskou Arevu musel ČEZ z důvodu dodržení striktních podmínek zákona vyřadit.

Cena ropy klesla nejníže za 13 let. Trh se připravuje na íránské dodávky

Otázkou je také přesné načasování zkoušek. „Termín možného testování se odvíjí zejména od plánování odstávek reaktorů na straně společnosti ČEZ a rychlosti licencování našeho paliva na straně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost,“ upřesňuje mluvčí Korteweg.

Pokud by Westinghouse se svou nabídkou uspěl, nejspíš by palivo pro Temelín vyráběl ve svém švédském závodě. Američané by se teoreticky mohli pustit i do vývoje paliva pro starší elektrárny dukovanského typu, nyní ho ale nevyrábějí. A zatím je sporné, zda by po něm byla dostatečná poptávka.

Jeden, či dva?

ČEZ se bude muset zabývat i tím, zda do budoucna chce, aby měl Temelín jen jednoho dodavatele. Ve světě je totiž poměrně běžné, že atomové reaktory mívají takzvané smíšené zóny se dvěma dodavateli. Nebo provozovatelé rozdělí mezi dva partnery zakázky pro různé bloky v rámci jedné elektrárny.

Nejde jen o politické obavy, že by jeden dominantní dodavatel mohl svého postavení zneužít. „Důležitý je také technický aspekt. Může se stát, že se u paliva od jednoho dodavatele po několika letech projeví problémy. Pak je dobré, když máte připravené alternativy,“ řekl před časem šéf Westinghouse pro Česko Pavel Janík.

Volné místo pro nové bloky jaderné elektrárny Temelín.

ČEZ v tomto ohledu zatím nemá jasno. „Konečná strategie výběru bude rozhodnuta až před vyhlášením tendru. Může se jednat o posuzování několika alternativ přístupu k budoucím dodávkám,“ dodává mluvčí Kříž.

Jiný pohled než Westinghouse má logicky Rosatom. Jeho první viceprezident Kirill Komarov v loňském rozhovoru pro LN prohlásil, že se Rusové nebojí spravedlivé soutěže. Spravedlivé ale podle něj není, když má mít jaderná elektrárna povinně dva dodavatele. „Když musíte mít nutně dva dodavatele, ten první třeba zvítězí v tendru, ale ten druhý získá zakázku automaticky. A bude si diktovat, za jakou cenu a za jakých podmínek chce palivo dodávat,“ argumentoval Komarov.

V souboji o nový kontrakt bude určitě slyšet také o technických potížích s palivem, s nimiž se v minulosti potýkali oba temelínští dodavatelé – Westinghouse i Tvel.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.