Lidovky.cz

Miliardář Bakala definitivně mizí z těžební NWR, firmu ovládnou Britové

Ekonomika

  9:19
AMSTERDAM - Skupina CERCL, která je většinovým akcionářem těžební společnosti New World Resources a v níž má polovinu podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z uhelné firmy odejít. CERCL převede svůj podíl na ostatní akcionáře NWR, aby usnadnila restrukturalizaci majitele dolů OKD, který se kvůli propadu světových cen uhlí potýká s těžkými problémy.

Zdeněk Bakala. foto: archiv MAFRA

Z představenstva NWR i z vedení všech firem NWR Group v této souvislosti odchází podnikatel Peter Kadas, který je Bakalovým partnerem. Odchází rovněž investiční bankéř Charles Harman, který po loňském Bakalově odchodu z vedení firmy zaujal jeho místo.

„CERCL se dohodla se společností (NWR), že převede všechny své akcie bezplatně na společnost, aby usnadnila proces restrukturalizace tím, že se sníží počet akcionářů zapojených do jednání a realizace dohod,“ uvedla NWR.

Novým většinovým vlastníkem se tak stanou společnosti, které dosud měly v NWR menšinový podíl.

OKD vzalo zpět informaci o tom, kolik propustí lidí. Nové číslo oznámí do měsíce

Skupina Ad Hoc Group (AHG) sdružila tři britské investiční firmy a nyní má 60 procent hlasovacích práv. Její zástupci slíbili, že budou nadále podporovat OKD a spolupracovat s vládou a dalšími zainteresovanými stranami na stabilizaci podniku.

„Společnosti CERCL a Asental, které ovládá pan Bakala a společnost BXR, se shodly na vrácení všech akcií NWR a nebudou hrát žádnou roli v restrukturalizaci a záchraně OKD. Tento krok fakticky a oficiálně staví pana Bakalu a BXR mimo NWR a otevírá cestu k restrukturalizaci a obnově OKD společným úsilím AHG a státu,“ říká Roman Pařík, mluvčí AHG.

Bakala opustil představenstvo společnosti na loňské dubnové valné hromadě, nadále mu však patřil poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining. Ta v lednu převedla kvůli vnitřní reorganizaci celý svůj podíl 50,5 procenta v NWR na svou dceřinou společnost CERCL Mining Holdings B.V. NWR navíc vydala 1,44 milionu nových akcií, čímž se pravděpodobně vlastnická struktura firmy neznámým způsobem změnila.

Na hraně bankrotu

NWR také sdělila, že loni meziročně prohloubila ztrátu na 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun) z předloňského prodělku 21 milionů eur. Tržby firmě klesly o sedm procent na 630 milionů eur. NWR loni také klesla produkce i prodej uhlí.

NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýká s velkými problémy. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová. Situací v její dceřiné společnosti OKD se proto zabývá i česká vláda.

Analytici navíc upozorňují na to, že NWR chybí hlavně hotovost, kvůli jejímuž nedostatku by firmě mohl hrozit brzy bankrot.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.