Lidovky.cz

Němci oznámili prodej skladu s českou naftou. Její záchrana je v ohrožení

Evropa

  6:00
PRAHA/KRAILLING - Velké komplikace hrozí českým správcům rezerv, kteří v posledních několika týdnech řešili, jak do konce dubna stihnout odvoz strategické nafty „uvězněné“ u bavorského města Krailling. Insolvenční správce padlé firmy Viktoriagruppe jim totiž oznámil, že tamní areál co nevidět prodá. Češi se tak budou muset dohodnout s jeho novým majitelem.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. foto: ČTK

V předminulém týdnu uzavřel konkursní správce Mirko Möllen podávání nabídek na rozsáhlý areál se skladem paliva, v němž více než rok zadržoval naftu za 1,2 miliardy, kterou si tam od roku 2010 nechával český stát ochraňovat firmou Viktoriagruppe.

Nabídek se mu sešlo několik. A s prodejem, kterým získá peníze na částečné vyplacení věřitelů insolventní Viktoriagruppe, už nemíní váhat. Kdo a kolik nabízí, v tuto chvíli není jasné.

Německý správce 'šikanuje' Česko kvůli naftě: Zaplaťte zálohu a všechny náklady

„Pan Möllen nás informoval, že má vážné zájemce o koupi areálu a že je připraven sklad v krátké době prodat,“ řekl pro Lidovky.cz Pavel Švagr, šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

V tomto týdnu se za Möllenem vydá a hovořit by měli mimo jiné o této transakci. „Prodej areálu skladu v Kraillingu by mohl mít vliv na odvoz naší nafty. Důležitá proto budou další jednání s insolvenčním správcem,“ doplnil Švagr.

Nyní je každopádně pravděpodobné, že někdejší vojenský areál, ukrytý v lese nedaleko Mnichova, dostane nového majitele dříve, než Češi stihnou zhruba 80 milionů litrů nafty odvézt.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...

Tím se dosavadní přípravy na transport, který v únoru za velmi tvrdých podmínek povolil konkursní správce, vrátí téměř do bodu nula. Správci rezerv budou muset vyjednávat se zcela novým partnerem – a je velmi obtížné odhadovat, jak se vůči českému státu zachová. Je nutné s ním mimo jiné dohodnout opravu rozbité železniční vlečky či pravidla pro odvoz jako takový.

O firmách či jiných subjektech, které ve stanoveném termínu podaly nabídky, nechce mluvit ani insolvenční správce. Zároveň se ale netají tím, že uzavření klíčového obchodu – sklad v Kraillingu je pravděpodobně nejhodnotnější částí majetku Viktoriagruppe – je na spadnutí.

„K zájemcům a obsahu jednání se nemohu vyjádřit. Věřitelský výbor bude v brzké době informován, ale to závisí rovněž na dalším průběhu rozhovorů se SSHR,“ popsal Mirko Möllen.

Starostka: sklad ano, logistiku ne

Věřitelský výbor bude následně žádat o schválení prodeje. Zasedá v něm zástupce českého majetkového úřadu ÚZSVM Jan Fidler, německý odborník na insolvenční právo Markus Stadler a starostka Kraillingu Christine Borstová.

První politička městečka, u něhož se rozlehlý areál nachází, podle svých slov konkrétní informace o nabídkách nezná. Záleží ji však na tom, jak se bude území využívat.

„Jakýkoliv budoucí vlastník by měl své záměry projednat s námi. V současné době je areál v územním plánu vedený jako les. Další jeho využití jako skladu paliva by nám nevadilo. S firmou Viktoriagruppe jsme dlouho dobu vycházeli bez problémů,“ popsala starostka Borstová.

Pokud by tam ale nový majitel chtěl vybudovat například logistické centrum, to už by pro tamní politiky problém byl, hlavně kvůli dopravě, která by poklidný život městečka narušovala. Tuto možnost ale neumožňuje současná podoba územního plánu.

PŘÍPAD VIKTORIAGRUPPE

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.
  • V listopadu rozhodl arbitrážní soud o sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
  • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.
  • Cilotit už oficiálně oslovil stát s nabídkou o spolupráci. Plánuje také zpochybnit některé kroky insolvenčního správce.
  • V únoru povolil správce odvoz české nafty. Dal jí na to ale termín do 30. dubna 2016.
  • Zároveň nepotvrdil vlastnictví českého státu a nevzdal se možnosti následně vymáhat palivo soudně.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.