Lidovky.cz

Mládek nevyloučil Zemanův scénář: Znárodnit OKD je možné, za náhradu

Ekonomika

  13:15
PRAHA - vyprší termín, který dal nový majitel OKD, skupina Ad Hoc Group, na jednání s vládou. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) by bylo nejlepší, aby akcie a pohledávky za firmou odprodali za nevelkou částku státu a OKD prošly reorganizací pod soudním dohledem.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. foto: MAFRA - IVETA LHOTSKÁMAFRA

LN: Jak se vám o dlouhodobém plánu OKD jedná s někým, kdo se jmenuje Ad Hoc Group?

Někdo mi říkal a je to jistě jen pomluva, že takový název mohl vymyslet jen bývalý majitel, cynický uhlobaron. Samozřejmě předpokládám, že to tak není, protože nás pánové ujišťují, že s ním nemají nic společného a jde o ctihodné fondy z Londýna. Ale také jsem se nad tím podivil.

Nejlepším řešením problémů s OKD by bylo znárodnění, říká Zeman

LN: Je tedy nějaká naděje, že se s nimi stát dohodne?

Opakovaně jsme řekli, že nebudeme jako stát řešit problémy majitelů akcií a dluhopisů. Řešíme problém lidí, zaměstnanců OKD, a v tuto chvíli nemohu vyloučit žádnou z variant. Tedy ani tu, že se s nimi nakonec dohodneme, i když je to obtížné. Ani tu, která by se mi líbila nejvíc, že by firmu za nějakou nízkou cenu odprodali. Akciový podíl je bezcenný. Jediné, co má nějakou hodnotu, jsou pohledávky, které dávají právo sedět ve věřitelském výboru v případné insolvenci.

LN: Měla by firma projít insolvencí v podobě reorganizace?

To je samozřejmě jedno z řešení. Pokud by se povedla reorganizace se zachováním zaměstnanosti nebo s její kontrolovanou redukcí, je to něco, o co vláda velmi stojí. Oni nás tlačí ke zdi. Vyhrožují, že když dojde k insolvenci, bude konkurz, OKD přestanou fungovat, doly budou zatopeny a zamořeny metanem, na stroje kleknou vrstvy nadloží a po několika týdnech nebude možné těžbu obnovit. Z toho si můžete udělat obrázek, jak obtížná ta debata je.

Jan Mládek, ekonom

LN: Měly by se OKD znárodnit, jak prohlásil prezident Zeman?

To není úplně vyloučeno, ale je to obtížné. Muselo by to být za náhradu a je otázka kdo by ocenil hodnotu podniku. V ústavě je zakotvena povinnost vyvlastnění za náhradu, ale jaká je cena? Osobně si myslím, že záporná.

LN: Jaké by bylo ideální řešení?

Kdyby za nevelkou cenu odprodali akcie a pohledávky státu. Zřejmě i poté by bylo nutné provést reorganizaci pod soudním dohledem. Ale už by to byl kontrolovaný proces.

Jedním z dědictví, které zůstalo, jsou nevýhodné smlouvy například s Veolií či AWT. Je tam i pohledávka nějaké holandské státní instituce, která je splatná letos v říjnu. A pokud do podniku stát jakkoliv vstoupí, bude spoluodpovědný za zaplacení, a oni se nás do toho salámovou metodou snaží dotlačit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.