Lidovky.cz

Budeme platit horníkům mzdu i odstupné, pokud OKD dojdou peníze, slíbil Mládek

Ekonomika

  11:10
PRAHA - Pokud by firma OKD nebyla schopna vyplácet mzdy a odstupné, převzal by to podle zákona stát. Odstupné by poskytl ale nejspíš jen za tři měsíce, ne podle kolektivní smlouvy, která počítá s částkou za rok. Po jednání s odbory to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Demonstrace horníků v Ostravě foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Podle Mládka firmě dojdou peníze nejspíš už v červnu.

„V případě, že nebude schopna dostát svým závazkům, máme zákonný mechanismus, který umožní úřadům práce proplácet nevyplacené mzdy, dokonce i odstupné. Zatím to vypadá na odstupné podle zákona, což jsou v principu tři měsíce. Je otázkou, co bude s tím odstupným, které je pouze vyjednáno v kolektivní smlouvě, pokud firma nemá peníze,“ uvedl Mládek.

DĚNÍ V OKD:

Podle něj je naděje, že výplaty budou ještě v květnu za duben řádně vyplaceny.

U odstupného to ministr označil za jeden z „potenciálních problémů“. Podle něj by možná několik stovek zaměstnanců z OKD rádo odešlo, odstupného se ale nechtějí vzdát.

Společnost OKD podala v úterý sama na sebe insolvenční návrh. Uvedla v něm, že dluží přes 17 miliard a má nejméně 650 věřitelů. Majetek nedosahuje ani 7 miliard. Provoz zatím dál pokračuje. O případné insolvenci rozhodne soud.

Příspěvky pro horníky?

Vláda chystá opatření na pomoc propouštěným. Počítá s podporou zaměstnávání i příspěvky pro horníky a další zaměstnance. Ministerstvo průmyslu navrhuje příspěvek osm tisíc korun pro propuštěné horníky z OKD a sedm tisíc korun pro ostatní zaměstnance měsíčně, a to až na tři roky podle odpracovaných let.

O příspěvku by měla příští týden jednat vláda. Ministerstvo financí se staví proti. Roční výdaje by mohly činit kolem 300 milionů, celkově by se do roku 2021 mělo vyplatit asi 1,2 miliardy. Podobné nařízení o příspěvcích vydala vláda už před patnácti lety při útlumu hnědouhelného hornictví. Tehdy se dávka 5280 korun vyplácela maximálně 30 měsíců.

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD.

Těžební firma OKD podala v úterý sama na sebe insolvenční návrh. Uvedla v něm, že dluží přes 17 miliard a má nejméně 650 věřitelů. Majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Provoz zatím dál pokračuje. O případné insolvenci rozhodne soud. Mládek zopakoval, že pro stát je prioritou udržet těžbu.

Vláda chystá opatření na pomoc propouštěným. Kromě příspěvků počítá s rekvalifikacemi, dotovanými pracovními místy či zaměstnáním části propuštěných ve státním podniku Diamo. Také o těchto krocích by měl kabinet jednat ve středu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.