Lidovky.cz

Začal rozprodej Viktoriagruppe. Dlužník českého státu se zbavil skladu v Chlumci

Evropa

  6:00
CHLUMEC NAD CIDLINOU - Naftové firmě Viktoriagruppe přistane na kontě první významná částka, která by měla pokrýt část jejích dluhů. Tedy i stamilionových pohledávek českého státu. Konkursní správce padlé firmy podle zjištění serveru Lidovky.cz prodal sklad u Chlumce nad Cidlinou za zhruba pět milionů eur.

Sklad společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu. foto: ČTK

Novým majitelem palivového areálu se podle údajů v katastru nemovitostí stane společnost Fuel terminal CT, za níž stojí podnikatelé Vojtěch Csabi a Dušan Trpkoš. První z nich zároveň působí ve společnosti Fau, která v Přerově vlastní daňový sklad s pohonnými hmotami.

Tento obchod, který má podle informací serveru Lidovky.cz hodnotu zhruba pěti milionů eur (v přepočtu asi 135 milionů korun), je velmi důležitý pro český stát, který je největším věřitelem Viktoriagruppe. Na daních či jiných poplatcích mu firma dluží 600 milionů korun. Nyní Česko posílilo naději, že aspoň díl peněz dostane zpět.

Jak to uděláme s naftou za miliardu? Češi jednali se zájemci o sklad Viktoriagruppe

Firma pro stát od roku 2004 ochraňovala část nouzových rezerv nafty. Později se ale dostala do velkých finančních potíží a v prosinci 2014 se sama poslala do insolvence. V jejím majetku ční dvě výrazné položky: palivové sklady v Chlumci a bavorském Kraillingu, v němž se stále nachází česká nafta za 1,2 miliardy korun.

První z areálů – který v minulosti sloužil armádě - se insolvenčnímu správci nyní podařilo zpeněžit. Obchod potvrdily pro Lidovky.cz nejprve dva na sobě nezávislé zdroje a posléze také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který má svého člověka ve věřitelském výboru padlé Viktoriagruppe.

ZÁJEMCI O MAJETEK VIKTORIAGRUPPE

  • O palivové sklady firmy Viktoriagruppe se v rámci insolvenčního řízení zajímalo či zajímá několik firem.
  • Například slovenská investiční skupina Slavia Capital přiznala, že podala nabídku na oba areály - v Chlumci i Kraillingu. Moravská společnost Fau se k zájmu nechtěla vyjadřovat.
  • Nabídku na německý sklad podali i zástupci města Krailling, u nějž se bývalý vojenský areál NATO nachází.
  • Podle informací Mf Dnes podala nabídku také další slovenská skupina Arca Capital investora Pavola Krúpy.
  • Deník v minulosti informoval také o tom, že se mezi zájemci skrytě pohybuje i podnikatel Tomáš Pitr.

„Z veřejně dostupných informací vyplývá, že v tuto chvíli probíhá vkladové řízení na tuzemskou právnickou osobu,“ řekl mluvčí úřadu Radek Ležatka. V katastru nemovitostí je převod majetku z Viktoriagruppe na společnost Fuel terminal CT skutečně dohledatelný. Řízení začalo 30. května a na starosti jej má katastrální úřad v Hradci Králové.

Viktoriagruppe má u nejrůznějších firem dluhy v řádu desítek milionů eur. Největší věřitel, kterým je Česká republika, byl dlouho v nepříjemné pozici. Insolvenční správce Mirko Möllen totiž už loni její nároky předběžně neuznal. Zjednodušeně řečeno to znamenalo, že stát z prodeje areálů teoreticky nemusel dostat nic. Tato situace se ale podle všeho změnila.

„Některé z pohledávek České republiky byly uznány. Podrobnosti však nelze z důvodu probíhajícího řízení a s tím spojené povinnosti zachovávat mlčenlivost sdělovat,“ uvedl mluvčí majetkového úřadu Ležatka. Zajímavé však je, že ani k zástupcům této instituce není správce Viktoriagruppe příliš sdílný. „Podrobnosti ohledně prodeje areálu v Chlumci nebyly i přes opakované žádosti ze strany zástupce České republiky ve věřitelském výboru insolvenčním správcem sděleny,“ dodal Ležatka.

Prodaný sklad leží několik kilometrů severně od Chlumce, schovaný v lesích. Někdejší armádní území v minulosti rozprodalo město soukromým firmám, včetně Viktoriagruppe. Chlumec byl jediným ze tří českých skladů na naftu, který patřil přímo Viktoriagruppe. Zbylé dva si společnost pronajímala.

Z českých „úschoven“ stačili správci hmotných rezerv nouzovou naftu předloni na podzim odvézt. To bylo v době, kdy prosákly první informace o mizerné finanční kondici Viktoriagruppe a zmizení části nafty uložené v Německu.

Kdo hraje o Krailling

Největší ze skladů Viktoriagruppe, který leží u městečka Krailling, bude pro zájemce ještě zajímavějším zbožím. Je větší než areál v Chlumci a zároveň leží v těsném sousedství Mnichova. Jak už dříve informovaly Lidovky.cz, krouží kolem něj hned několik zájemců a jeho prodej je na spadnutí, což v minulých měsích připustil i konkursní správce.

Nabídku na Krailling podala například slovenská finanční skupina Slavia Capital. Zajímala se o něj i zmíněná společnost Fau, jejíž manažer Vojtěch Csabi figuruje zároveň ve firmě Fuel terminal CT – kupci chlumeckého areálu.

Csabi však nic komentovat nechtěl. Podobně jako při minulých dotazech se omluvil s tím, že je vázán mlčenlivostí. Sdílný nechtěl být ani insolvenční správce Mirko Möllen při konkrétních otázkách na stav vyjednávání ohledně prodeje areálů v Kraillingu i Chlumci.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...

„Jak již bylo uvedeno, podle německého insolvenčního práva je insolvenční řízení zásadně neveřejné. K opatřením směřujícím ke zhodnocení majetku tedy bohužel nemohu poskytnout žádné další informace,“ vzkázal Möllen.

Akciová společnost Fuel terminal CT, která je podle všeho novým majitelem skladu u Chlumce nad Cidlinou, vznikla 16. března tohoto roku přejmenováním společnosti Stein Expert Company. Podle obchodního rejstříku od jara sídlí na pražských Vinohradech.

Ve dvoučlenném představenstvu je už zmiňovaný Vojtěch Csabi a chrudimský podnikatel Dušan Trpkoš. Ten mimo jiné působí jako jednatel ve společnosti Eurobit, která provozuje síť čerpacích stanic a je výrobcem a dodavatelem asfaltů.

PŘÍPAD VIKTORIAGRUPPE

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim 2014 odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci 2014 sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.
  • V listopadu rozhodl arbitrážní soud o sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
  • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.
  • Cilotit už oficiálně oslovil stát s nabídkou o spolupráci. Plánuje také zpochybnit některé kroky insolvenčního správce.
  • V únoru povolil správce odvoz české nafty. Dal jí na to ale termín do 30. dubna 2016.
  • Zároveň nepotvrdil vlastnictví českého státu a nevzdal se možnosti následně vymáhat palivo soudně.
  • Möllen v březnu 2016 prodloužil lhůtu pro odvoz české nafty o dobu během níž se bude zabývat prodejem areálu v Kraillingu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.