Lidovky.cz

Gatesovi opět přispěli na tvorbu suché toalety, co má zachraňovat životy

Ekonomika

  19:52
PRAHA - Bill Gates už podruhé přispěl na tvorbu suchých toalet pro země třetího světa, které by měly ve výsledku zachránit miliony životů. Toaleta má mít velice nízké provozní nálady a všechny zbytky má přeměnit v opět použitelné zdroje.

Systém suché toalety foto: Cranfield University

Podle expertů až 2,4 miliard lidí na světě nemá přístup k běžné, funkční toaletě. Kvůli tomu dochází ke znečišťování povrchových i podzemních zásob pitné vody. Na infekci způsobenou takto kontaminovanou vodou za rok zemřou miliony lidí. Ve výsledku by jedna zavedená toaleta měla vyjít na 0,5 dolaru za den pro deset lidí, informoval Business Insider.

BYZNYS DNE: Web slaví 25 let a Bill Gates je bohatší, než kdy dřív

Manželé Gatesovi se dlouhodobě zabývají různorodou charitativní činností a již před čtyřmi lety poprvé podpořili snahy vyvinout suchou toaletu, která by značně zlepšila životní podmínky obyvatel zemí třetího světa. Tehdy na výzkum darovali 710 000 dolarů.

Výzkumníci z Cranfieldské univerzity ve Velké Británii, kde takzvanou nano-membránovou toaletu vyvinuli, nechtěli sdělit přesný obnos peněz, který přinesla druhá vlna finanční podpory. Peníze poputují na vytvoření plně funkčního prototypu toalety a prvních zkoušek zařízení ve vybraných afrických lokalitách.

„Tahle toaleta bude využitá v hustě obydlených městských oblastech, kde hodně faktorů přispívá k tomu, že je náročné zajistit dobré hygienické podmínky,“ řekla Bussines Insideru Alison Parkerová, expertka Crafieldské univerzity na kanalizační systémy. Do špatně přístupných částí země se přesunou až poté, co se prokážou ve městech.

Maximální využití zdrojů

Toaleta funguje na otáčecím principu, kdy je uvnitř umístěna rotačka, která se vždy obrátí o 270°. Exkrementy se tak posunou na dno a tekutiny zůstanou nahoře. Pomocí nanovláken se poté oddělí vodní pára od solidního materiálu a mechanismem toalety je přeměněna ve vodu použitelnou ke všemu od zalévání květin po vaření. V nádobě pokryté voskem, který blokuje jakékoli čichové vjemy, se poté zbytky nechávají usušit. Následně se spálí a budou se využívat jako energetický zdroj.

Tento princip požaduje týdenní údržbu, takže je nutné vyškolit místní obyvatele. To ještě více zdržuje proces zavádění toalet v oblastech, kde jsou nejpotřebnější. Testovat se v Africe začnou už příští rok.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.