Lidovky.cz

Miliardová hrozba se naplnila. Němci žalují Česko, chtějí získat ‚naši‘ naftu

Ekonomika

  16:00
PRAHA/KRAILLING - Česko čeká vleklý soudní spor o státní majetek. Insolvenční správce padlé firmy Viktoriagruppe podal žalobu na vrácení rezervní nafty, o níž se v minulosti tato společnost starala. Zpochybňuje totiž, že by českému státu patřila. Její hodnota je zhruba miliarda korun.

Čerstvě stočená nafta z cisterny, která dorazila z Německa. foto: Ladislav Němec, MAFRA

V tuto chvíli ještě není jasné, zda žaloba zamíří na Správu státních hmotných rezerv (SSHR), ministerstvo financí nebo na jinou veřejnou instituci. Jisté je, že šlo o očekávanou událost a velkou hrozbu, která se nyní naplnila.

Pro Lidovky.cz ji potvrdil šéf správců rezerv Pavel Švagr. „Insolvenční správce nás informoval o tom, že žalobu podal. My se samozřejmě budeme právně bránit. Tato nafta je součástí nouzových zásob a podle zákona o SSHR je ve výlučném vlastnictví České republiky. Na každý litr té nafty máme fakturu, že jsme za ni zaplatili,“ prohlásil Švagr.

Záhada zmizelé nafty potvrzena: někdo obral český stát o palivo za 100 milionů

Jde o palivo, které v průběhu loňského do Česka převezlo 60 vlaků z německého skladu v Kraillingu, poblíž Mnichova. Tam Česko skladovalo zhruba 80 milionů litrů nafty od roku 2010, tuto službu včetně pravidelné obměny zajišťovala zkrachovalá firma Viktoriagruppe. Šlo o zásoby paliva na dva a půl dne fungování státu.

Společnost s německým názvem ale českými vlastníky se sama poslala do insolvence na konci roku 2014. Odvoz paliva následně zablokoval dosazený insolvenční správce firmy Mirko Möllen.

KRACH JMÉNEM VIKTORIAGRUPPE

  • Firma pro Česko od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty pro krizové situace. Od roku 2010 směla skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • V prosinci 2014 společnost vyhlásila úpadek.
  • V tu dobu české úřady zjistily, že ve skladech je méně nafty, než mělo být. Chybí 6,3 milionu litrů za zhruba 100 milionů korun.
  • Největším věřitelem firmy Viktoriagruppe je český stát: nárokuje si zhruba 600 milionů korun za daně a další poplatky.
  • V únoru 2016 povolil německý insolvenční správce odvoz nafty, ale státu nepotvrdil vlastnictví. Ponechal si možnost palivo vymáhat později. To v dané lhůtě udělal, poslal předžalobní výzvu.
  • Z Kraillingu vyjel poslední vlak s českou naftou na konci loňského listopadu. Náklady se vyšplhaly bezmála na 50 milionů korun.
  • Ve skladu zbývá dočerpat asi 420 kubíků, které nelze odvézt vlakem, pro část už přijely autocisterny.

K naftě se nemohl český stát téměř dva roky dostat. Správce Möllen sice předloni v zimě svolil k odvozu, ale zároveň si vymínil, že může vlastnictví paliva do roka a půl od podpisu dohody napadnout u soudu. Tuto hrozbu nyní naplnil.

Na první pohled není zcela zřejmé, proč se soudí o naftu, na níž má správa rezerv proplacené faktury. Věc se má z Möllenova pohledu tak, že v německém skladu mohlo dojít ke smísení českého paliva s naftou, která patřila přímo firmě Viktoriagruppe.

Pro toto tvrzení zatím správce nepředložil není žádný důkaz. Je však jasné, že Česko nyní - pokud nedojde k nějaké dohodě - čeká vleklý soudní spor.

Paradoxní také je, že největším věřitelem zkrachovalé společnosti je právě Česká republika, která přihlásila pohledávky za více než půl miliardy korun.

Jde o nároky správy rezerv, celníků a finančních správců za nezaplacené daně, neuhrazené faktury, náklady na právníky a pokuty pro Viktoriagruppe za různá prodlení.

„Vypadá to, že insolvenční správce hájí spíše své zájmy, než zájmy věřitelů. Soudní spor totiž znamená, že uzavření insolvence a vyplacení věřitelů se zase odloží. A jediný, kdo na tom vydělá, je insolvenční správce. Podle jeho zprávy z 29. září 2017 si už od začátku insolvence vyúčtoval z podstaty za své služby a za služby právníků 2,4 milionu eur, což je přes 60 milionů korun. O to méně pak zbyde na věřitele,“ dodal předseda SSHR Švagr.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.