Lidovky.cz

Jaderné zdroje menšího výkonu jsou to pravé pro ČR, myslí si Babiš

Ekonomika

  10:01aktualizováno  11:24
Praha - Optimálním řešením pro stavbu nových bloků v Česku by byly jaderné zdroje menšího výkonu. V projevu na úterním Evropském jaderném fóru (ENEF) v Praze to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Zleva slovenský ministr hospodářství Peter Žiga, slovenský premiér Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš, nastávající ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za Babišem), rumunský ministr energetiky Anton Anton a generální ředitel OECD Nuclear Energy Agency William Magwood naslouchají vystoupení výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury Fatiha Birola na Evropském jaderném fóru (ENEF). foto: ČTK

Odborníci upozorňují na to, že ve světě se tato modulární zařízení teprve vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem téměř chybí. Babiš v úterý uvedl, že je na Česku a Evropské unii, v jaké míře se budou na jejich rozvoji angažovat.

Premiér Andrej Babiš vystoupil 30. dubna 2019 v Praze při zahájení Evropského...
Premiér Andrej Babiš (vpravo) diskutuje s výkonným ředitelem Mezinárodní...

„Osobně bych se za tuto cestu velice přimlouval,“ řekl premiér. V souvislosti s možnou stavbou nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany se dosud převážně hovořilo o „tradičních“ blocích s výkonem kolem 1000 megawattů (MW). Babiš v úterý dále sdělil, že věří tomu, že se Česku podaří projekt rozšíření této elektrárny uskutečnit hladce, a to navzdory tomu, že všechny jaderné bloky, které se teď v Evropě staví, mají zpoždění.

Trump nabízí Česku energii z plynu i jádro. O energetice bude jednat s Babišem

Na tiskové konferenci, která se uskutečnila během fóra, premiér uvedl, že myšlenka o malých reaktorech nemá žádnou souvislosti s plánovaným tendrem pro stavbu nového bloku v Dukovanech. Vyplývá podle něj z trendu nových technologií. Vládní zmocněnec pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR Jaroslav Míl dříve uvedl, že dukovanský tendr by mohl být zahájen koncem roku 2020, případně v roce 2021, a měl by trvat nejdéle tři roky. „Myslím, že v čase vypsání tendru je celkem možné, že někteří výrobci už tyto technologie budou mít k dispozici,“ dodal dnes Babiš.

Žádný zatím nestojí

Podle loňských informací odborného serveru oEnergetice.cz jsou ve vývoji malých modulárních reaktorů (SMR) velmi aktivní USA, Kanada a Británie. „V těchto zemích probíhá předlicenční hodnocení, licencování některých typů, vláda pomocí půjček nebo grantů tyto projekty podporuje, ve výstavbě ovšem ještě žádný není,“ uvedl tehdy web.

První blok Temelína začal po skoro dvouměsíční odstávce vyrábět elektřinu

Dodal, že podle databáze Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) je v provozu pouze jeden typ SMR. „Jedná se o indický těžkovodní reaktor s výkonem 220 MW s označením IPHWR-220. Jedná se o původně kanadský reaktor, který Indové v průběhu let vylepšili a úspěšně provozují 16 reaktorů této nebo odvozené konstrukce,“ dodal server.

Kdo bude elektrárnu financovat?

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Babiš loni v listopadu uvedl, že stavbu nového bloku Dukovan by měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, dodal.

RWE končí s investicemi do uhlí, zaměří se na obnovitelné zdroje. Stávající uhelné elektrárny ponechá

Letos v únoru uvedl, že stát chce kvůli plánované stavbě nového jaderného bloku uzavřít s ČEZ smlouvu. Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl v polovině března upřesnil, že stát letos uzavře v záležitosti s ČEZ smlouvy dvě. První - rámcová - by podle něj mohla být připravena k podpisu v létě, druhá - řešící první etapu přípravy stavby bloku včetně tendru - pak do konce roku.

30.dubna 2019 v 10:12, příspěvek archivován: 30.dubna 2019 v 10:19

Premiéři @AndrejBabis a @PellegriniP_ se ráno sešli ve Strakově akademii ještě před Evropským jaderným fórem (#ENEF19). Jedná se již o 14. ročník a v jeho pořádání se střídají Česká republika a Slovensko. https://t.co/d948tzxStc

Zkušenosti své země v jaderné energetice nabídl na úterním fóru ostatním zemím slovenský premiér Peter Pellegrini. „Obzvlášť v oblasti vyřazování jaderných zařízení z provozu,“ uvedl. Odmítl také kritiku rakouských protiatomových organizací ohledně bezpečnosti dostavovaných bloků v elektrárně Mochovce. „Budou splňovat nejvyšší bezpečnostní standardy. V této souvislosti chci vyjádřit znepokojení nad charakterem diskuse, která se vede v sousedním Rakousku,“ řekl. Debaty se podle něj vedou na úrovni neprokázaných informací a iracionálních faktů.

Česká republika a Slovensko podle slovenského premiéra Petera Pellegriniho zvažují, že by mohly vyřešit společně otázku budoucího hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Při příležitosti dnešního Evropského jaderného fóra (ENEF) v Praze Pellegrini novinářům řekl, že považuje za neefektivní, aby Česko i Slovensko investovaly miliardy do úložišť samostatně.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.