Lidovky.cz

ČEZ koupil podíl v českém start-upu Neuron Soundware. Firma umí detekovat poruchy na základě analýzy zvuku

Ekonomika

  10:53aktualizováno  12:36
PRAHA - Prostřednictvím svého investičního fondu Inven Capital energetická skupina ČEZ koupila minoritní podíl v českém start-upu Neuron Soundware, který mimo jiné nabízí řešení pro včasnou detekci poruch průmyslových strojů na základě analýzy zvuku. Mluvčí ČEZ Martin Schreier velikost získaného podílu ani cenu nespecifikoval.

Valná hromada ČEZ má schvalovat dividendu 24 korun za akcii, nejnižší od roku 2006

Místopředseda představenstva ČEZ Tomáš Pleskač uvedl, že včasná diagnostika nežádoucích jevů v provozu je jedním z nepostradatelných předpokladů pro efektivní plánování výroby a řízení moderních energetických společností. „Očekáváme, že nasazení této technologie přispěje ke spolehlivému fungování našich výrobních kapacit,“ dodal Pleskač. Inven Capital investuje do Neuron Soundware v rámci aktuálního druhého kola financování společně s fondem Lead Ventures.

Lead Ventures je maďarská kapitálová společnost se sídlem v Budapešti, s podporou skupiny MOL a maďarské EximBank. Maďarský fond ve čtvrtek uvedl, že díky transakci získala společnost Neuron Soundware 5,75 milionu eur (146,2 milionu korun) na další rozšiřování svých podnikatelských aktivit. Dřívější investor J&T Ventures se na současné investici také podílí, dodal.

„Start-upy ze střední Evropy, které si už prošly určitou testovací fází, mají výborný potenciál prorazit i na globálních trzích. V rámci naší strategie hledáme inovativní řešení, které v oblasti industriálních služeb vedou k zefektivnění technických postupů,“ uvedl člen představenstva MOL Oszkár Világi.

Společnost Neuron Soundware byla založena v únoru 2016 v Praze, zaměstnává 20 specialistů a její obrat v loňském roce činil téměř půl milionu eur (12,7 milionu korun). Dodává inteligentní řešení pro diagnostiku soustrojí na základě akustické analýzy provozu strojů ve všech průmyslových odvětvích včetně energetiky. Systém dokáže za pomocí umělé inteligence včas rozpoznat hrozící problémy ve strojích, a předcházet tak poruchám výrobních zařízení.

ČEZ prodal svá bulharská aktiva tamní firmě Eurohold za 8,6 miliardy korun

„Víme přesně, jak musí znít čerpadla, převodovky, válce, elektromotory nebo kompresory. Zvuky všech běžných součástí stroje máme uloženy v databázi. To ale nestačí, náš software s umělou inteligencí dokáže rozlišovat problémové zvuky od běžného procesního šumu a okolních zvuků a poskytnout zákazníkovi jistotu, že jej stroj nepříjemně nepřekvapí,“ uvedl zakladatel a generální ředitel Neuron Soundware Pavel Konečný.

Inven Capital funguje jako fond, podle dřívějších informací má dosud k dispozici až pět miliard korun. Ročně podle ČEZ prověřuje 500 investičních příležitostí z celé Evropy. První investicí byl v roce 2015 vstup do bavorské firmy sonnen, která vyrábí inteligentní bateriové systémy pro skladování energie v domácnostech. V únoru letošního roku Inven Capital podíl v této firmě prodal společnosti Shell.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.