Lidovky.cz

Ekonomika

Počerady získá od ČEZ Tykačova Sev.en Energy. Do elektrárny hodlá investovat miliardy

Novým majitelem hnědouhelné elektrárny Počerady bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy. foto: ČTK

Praha - Novým majitelem hnědouhelné elektrárny Počerady bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Dosavadní majitel elektrárny - ČEZ, nevyužil do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolal. ČEZ za elektrárnu získá dvě miliardy korun. Firmy o tom ve čtvrtek informovaly ČTK. Změnu majitele kritizují ekologové.
  8:38aktualizováno  11:33

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let, jejíž součástí byly i dvě opce na prodej, respektive ponechání si elektrárny.

Elektrárna Počerady.
Aktivisté protestují proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady...

Při možné první opci v roce 2015 zůstala elektrárna majetkem ČEZ. Druhá platila do konce loňského roku. „S ohledem na další kroky Evropské komise omezující stále více využívání uhlí v souvislosti s přechodem na bezemisní ekonomiku ČEZ tuto opci nevyužil,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Sdělil, že ČEZ očekává, že se Sev.en Energy se uskuteční další jednání. „Nelze nyní předjímat, co z těchto jednání vzejde,“ doplnil. Podle informací ČTK existuje například i možnost, že Tykačova firma převezme elektrárnu dříve.

Uhelná elektrárna Počerady změní téměř jistě roku 2024 majitele. Tím bude finančník Pavel Tykač

Ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace a Limity jsme my ve čtvrtek uvedly, že považují rozhodnutí ČEZ za nezodpovědné. Skupina Sev.en Energy podle nich elektrárnu bude chtít provozovat dlouhodobě, ideálně do vytěžení velkolomu Vršany na Mostecku po roce 2050.

„Zajistíme, aby elektrárna i nadále dodávala spolehlivou a dostupnou energii lidem a firmám v ČR do té doby, dokud za ní nebude spolehlivá a dostupná náhrada, například nový jaderný zdroj. Poskytneme tím zároveň čas na přípravu a rozvoj dalších nových řešení a technologií v energetice i ověření reálných možností obnovitelných zdrojů energie,“ sdělila ve čtvrtek mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve uvedl, že nový blok Jaderné elektrárny Dukovany by měl být dokončen v roce 2036.

Sev.en Energy ve čtvrtek dále uvedla, že hodlá do modernizace a ekologických opatření v hnědouhelné elektrárně Počerady investovat miliardy korun, aby zdroj splňoval stále přísnější limity pro ekologický provoz. Hnutí Arnika loni v říjnu uvedlo, že Počerady jsou spolu s elektrárnou Prunéřov nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady s Prunéřovem a Tušimicemi jsou i největším českým zdrojem skleníkových plynů.

ČEZ plánuje do roku 2040 odstavit většinu uhelných elektráren. Počerady prodá Tykačovi

Jiří Koželouh z Hnutí Duha uvedl, že by považoval za absurdní, pokud by elektrárna nespadla do první vlny zavírání na základě doporučení takzvané uhelné komise. Minoritní akcionář a kritik současného vedení ČEZ Michal Šnobr pak kritizuje ČEZ za to, že za elektrárnu od konkurence obdrží pouze dvě miliardy korun. „Cena za energetický areál neodpovídající, strategicky tragický krok, přesto vláda Andreje Babiše nechá notoriky v poškozování hodnoty ČEZ fungovat dál,“ uvedl na twitteru.

Mimo smlouvu z roku 2013 stála nabídka, kterou podal na koupi elektrárny Počerady Tykač v roce 2017. Údajně nabízel deset miliard korun, dozorčí rada ČEZ ale prodej neschválila. Možnou transakci tehdy kritizoval mimo jiné současný premiér Babiš, v té době ministr financí.

Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem pět krát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.

Počerady patří k největším energetickým zdrojům v Česku

  • Elektrárna byla uvedena do provozu postupně po dvou blocích o výkonu 200 MW v letech 1970 a 1971 (Počerady I) a 1977 (Počerady II). Hnědouhelný zdroj leží na Lounsku mezi městy Louny a Most. Výrobní blok číslo 1 byl odstaven v roce 1994 v rámci programu útlumu uhelných elektráren, ostatních pět bloků bylo mezi lety 1990 až 2000 modernizováno. Všechny bloky jsou nyní odsířené. V současnosti svým instalovaným výkonem 5 x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v ČR.
  • Elektrárna spaluje hnědé uhlí, které se dopravuje po železnici z mostecké pánve z dolu Vršany, který patří právě Sev.en Energy. V roce 2013 uzavřel ČEZ smlouvu o dodávkách uhlí z tohoto lomu do elektrárny Počerady na 50 let a součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musel ČEZ rozhodnout do konce roku 2019.
  • Kromě pěti hnědouhelných bloků, které jsou vzhledem k instalovanému výkonu dlouhodobě největším emitentem oxidu uhličitého v ČR, stojí v Počeradech i paroplynový zdroj o výkonu 838 MW, vybudovaný mezi roky 2011 a 2013. Paroplynový cyklus Počerady (PPC) byl prvním projektem svého druhu v ČR a funguje jako operativní záloha schopná poměrně rychlého najetí (o jeho prodeji se nejedná). Podle ČEZ by v lokalitě mohl vzniknout i další plynový zdroj s výkonem až 800 MW.
  • V uplynulé dekádě pokračovaly v uhelných Počeradech práce na dalším snižování dopadů na životní prostředí, v roce 2015 například elektrárna omezila emise oxidu dusíku díky investici za více než půl miliardy korun, kterou ČEZ splnila směrnice EU, jež vstoupí v platnost letos. Už od poloviny 90. let pak v sousedství elektrárny funguje podnik KNAUF - Počerady, který z odpadního produktu odsiřování - energosádrovce - vyrábí sádrokartonové desky.
  • Současná jednání o prodeji Počerady začala na začátku roku 2017 a záměr Tykačovy firmy hnědouhelnou elektrárnu získat a další dekády provozovat vyvolal řadu nesouhlasných reakcí. Vyslovil se proti němu i bývalý předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes nebo některé známé osobnosti. Ve výzvě, kterou před třemi lety podepsali mimo jiné někdejší předseda Senátu Petr Pithart, zpěvačka Marta Kubišová nebo herec Arnošt Goldflam, upozorňovali signatáři na negativní vliv spalování uhlí na klima.
  • Proti prodeji Počerad nejviditelněji protestují ekologičtí aktivisté, loni v červnu například protest Greenpeace přerušil valnou hromadu ČEZ. Koncem října pak aktivisté z hnutí Against Coal na tři dny obsadili velkorypadlo v lomu ve Vršanech. Proti prodej elektrárny ale vystupovali také minoritní akcionáři ČEZ, zejména ti sdružení kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra. "S prodejem nesouhlasíme kvůli tomu, že jde o strategický, významný majetek," uvedl Šnobr.
  • Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v únoru 2017 řekl, že firma již není motivována dávat do údržby elektrárny peníze. Tykačova firma má na druhou stranu zájem, aby elektrárna fungovala dlouhodobě a ohlásila plány investic do modernizace Počerad. Loni v říjnu ČEZ ohlásil, že zdroj plánuje prodat Tykačovi a do roku 2040 chce největší česká energetická firma odstavit většinu uhelných zdrojů. Jejich instalovaný výkon by měl klesnout z dnešních 6,2 gigawattu (GW) na 0,7 GW.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.