Lidovky.cz

Ekonomika

Krize kolem Íránu Američanům benzin asi nezdraží. USA jsou soběstačnější než byly dříve

Těžba ropy (ilustrační foto).

Těžba ropy (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Washington/Teherán - Mnoho starších Američanů si při představě války na Blízkém východě vzpomene na růst cen benzinu a dlouhé fronty na čerpacích stanicích. Teď je ale jiná situace - nynější napětí mezi Spojenými státy a Íránem není v tomto směru důvodem k žádné velké panice, napsal ve středu list The Guardian. Spojené státy se totiž za posledních 10 let staly zejména díky těžbě z břidlic největším světovým producentem ropy a zemního plynu, takže na dovozu těchto surovin už nejsou závislé tak jako před lety.
  15:04

S Trumpovým postupem vůči Íránu nesouhlasí 53 procent Američanů. Obávají se války

Když Američané minulý týden zabili íránského generála Kásema Solejmáního, cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) vzrostla o šest procent a dostala se téměř na 65 dolarů za barel. Těch šest procent ale není mnoho ve srovnání s cenovými výkyvy z doby před revolucí, kterou v USA způsobila těžba z břidlic.

„Myslím, že kdyby se taková roztržka mezi USA a Íránem stala před dvaceti, nebo i jen před deseti lety, dopad na ropné trhy by byl větší, protože to bylo ještě před břidličnou revolucí,“ uvedl analytik Stewart Glickman ze společnosti CFRA Research.

Díky nárůstu těžby z břidlic se ze Spojených států stal z valné části soběstačný producent energie. V říjnu loňského roku se v USA těžilo rekordních 12,7 milionu barelů ropy denně, uvádí americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA). V září loňského roku Spojené státy vyvezly více ropy a ropných produktů, než kolik jich dovezly. Bylo to poprvé od roku 1973, od kterého EIA vede záznamy.

Před dvaceti lety Spojené státy dovážely z oblasti Perského zálivu asi 2,4 milionu barelů ropy denně, zatímco v současné době to je kolem 700.000 barelů denně. Surovinu dovážejí zejména zpracovatelé ropy z východního pobřeží USA.

USA už nejsou tolik závislé na íránské ropě jako dříve

Výrazný nárůst těžby tak americkou ekonomiku a spotřebitele chrání před ropnými šoky, k nimž docházelo v 70. a 80. letech. Zcela imunní však Amerika není. Odborníci připomínají, že ropa je nejdůležitější světovou komoditou a že její ceny ve Spojených státech a ve světě se navzájem ovlivňují. Některé americké rafinerie se nadto neobejdou bez určitého typu ropy, který se v USA netěží, takže zcela nezávislé na dovozu ropy Spojené státy nejsou.

Íránská odveta za smrt Solejmáního začala. Irácké základny s vojáky USA zasáhly rakety

Přesto už Spojené státy a další země nejsou na íránské ropě tak závislé, jako byly v minulosti. V důsledku obnovení sankcí, k němuž přistoupila administrativa prezidenta Donalda Trumpa, se s íránskou ropou neobchoduje. Řada producentů, kteří nejsou členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), vzniklou mezeru ochotně zaplní. Írán je sice čtvrtým největším producentem ropy v rámci OPEC a sedmým celosvětově, velkými producenty jsou ale vedle Spojených států například i Kanada, Brazílie a Rusko.

Americká ekonomika je na ropě stále závislá. Pokud se roztržka s Íránem protáhne a ještě vyhrotí, na americkém hospodářství se to zřejmě projeví. V krátkém časovém horizontu se USA bez cizí ropy neobejdou, uvádí analytik Brian Kessens z investiční společnosti Tortoise. Americké rafinerie byly postaveny na zpracování méně kvalitní ropy, která se nyní dováží převážně z Mexika a Kanady.

„Spojeným státům by nějakou dobu trvalo, než by rafinerie přizpůsobily kvalitnější ropě původem z břidlic,“ dodává Kessens.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.