Lidovky.cz

Kolos Siemens vymění nejvyššího šéfa. Končí mistr v poutání pozornosti, který lákal ‚německou Gretu‘

Ekonomika

  19:30
MNICHOV - Manažerská celebrita Joe Kaeser, šéf kolosu Siemens, ve čtvrtek oznámil, že nejpozději do února příštího roku skončí na pozici šéfa skupiny a přesune se do čela dozorčí rady dceřiné firmy Siemens Energy. Část jeho povinností začne přebírat současný zástupce Roland Busch, který postupně převezme vedení koncernu.

Joe Kaeser. foto: Siemens

Joe Kaeser je svého druhu celebrita. Je mistrem poutání pozornosti, ochotně si stoupá před kamery a například deník The Financial Times jej považuje za velvyslance německého průmyslu.

Berlín podpoří drobné podnikatele 40 miliardami eur, rozpočet bude zřejmě mít deficit

Týdeník Spiegel soudí, že v Siemensu nejde o běžné korporátní personálie a změny naznačují na velké problémy uvnitř firmy a aktuální koronavirová krize je jen uspíšila. Původně se očekávalo, že se Kaeserův konec oznámí v létě.

Siemens je obří firma, která se věnuje všemu možnému od výroby vlaků po zdravotnické přístroje. Velký rozptyl má i ve svých českých pobočkách – od výroby jističů a žárovek po projektování vysokorychlostních vlaků.

Kaeserovi souputníci z vedení koncernu. Někteří z nich také brzy změní pozice. Kaeser druhý zleva.

Velká část globálního byznysu stojí v energetice. Firma vyrábí celou řadu technologií pro elektrárny od drobných technických zařízení po turbíny. Širokou nabídku má i pro těžaře ropy nebo plynu, a to od technologií po služby.

Protože je celý tento byznys spojený s tvorbou skleníkového oxidu uhličitého, nedává se mu moc zářná budoucnost. Siemens tak dlouhodobě plánuje, že tyto obory hodí přes palubu a bude se věnovat jen „čistšímu“ podnikání.

Řešením má být hlavně konsolidace těchto aktivit pod firmu Siemens Energy a její následné IPO, tedy nabídnutí jejich akcií na burze. Loňská tisková zpráva uvádí, že si Siemens ponechá maximálně 49 procent akcií. Podle Spiegelu ale koncern vůbec neplánuje, že by si v nové firmě nechal významnější podíl, cílem má být se toho hlavně zbavit. Obdobné informace s odkazem na své zdroje uvádí i agentura Reuters.

Banky zahlížejí na uhlí

Že je právě v tomto důvod personálních změn naznačují i další jména. V Siemensu končí Michael Patzak, který měl na starosti právě vyčleňování energetických aktivit a měl se stát finančním šéfem nové firmy. Rozloučil se také Michael Sen, který se měl stát generálním ředitelem Siemens Energy.

Problém pro Siemens je, že se na aktivity spojené s uhlím už přísně dívají i banky, které odmítají „neudržitelný“ byznys financovat. Proto se Siemens Energy prezentuje jako zelený projekt, do popředí se dává výroba větrných elektráren a jejich obří farmy a spousta dalšího podnikání v takzvané nové energetice.

V této části vůbec není třeba přehánět, Siemens v tomto oboru patří mezi globální leadery a kdokoliv si koupí nové akcie, bude se na tom také podílet. Například španělský Siemens Gamesa, který má pod Siemens Energy patřit, je největším výrobcem zelené elektřiny na světě.

Jak uzavřu kontrakt, když nemůžu na krok z Česka? Stát zaplatí zahraniční spojku

Siemens pro takovou image také hodně udělal. Postupně za miliardy přikupuje firmy, které se čisté energetice věnují a zlepšuje tak výsledný mix podnikání. Spiegel uvádí, že cílem je přesvědčit například velké penzijní fondy, aby do takových akcií vložily peníze. Jenže vzadu za tím vším jsou pořád i aktivity napojené na uhlí nebo ropu.

Joe Kaeser, který je obecně považován za krále marketingu, udělal v lednu velký krok, když nabídl práci německé aktivistce Luise Neubauerové, kterou tamní média považují za místní Gretu Thunbergerovou. Mohla usednout v jakési radě pro životní prostředí a výhledově přímo v dozorčí radě Siemens Energy. Při vstupu na burzu by tak mohla být známkou toho, že to firma s životním prostředím myslí vážně.

Firma obecně bere boj proti globálnímu oteplování za své a projevuje se to v řadě jejích aktivit. Zároveň ale pořád funguje jako běžná akciová společnost, která se snaží investice svých podílníků zhodnocovat. Kvůli silným odborům bere vážně i budoucnost 385 tisíc zaměstnanců firmy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.