Lidovky.cz

Ekonomika

Plyn pro domácnosti zlevňuje, ceny na trzích padají na historická minima. Poptávku po surovině srazila pandemie

Zemní plyn (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Premium
PRAHA - Domácnosti mají nyní příležitost výrazně ušetřit na zemním plynu. Jeho cena na světových trzích se totiž dostává na historická minima a stále častěji se mluví i tom, že bude plyn – podobně jako ropa před několika týdny – k mání i za záporné ceny. Tedy že zákazník dostane zaplaceno za to, že ho vůbec odebere.

Na pražské burze PXE se nyní zemní plyn obchoduje třikrát levněji než před rokem, a to se už tehdy mluvilo o nebývale nízké ceně.

Znát je to i na nabídkách dodavatelů plynu. Nejlevnější jsou zpravidla nejnovější ceníky či nabídky navázané na vývoj na burze, na opačné straně stojí starší tarify.

Ruský projekt na zkapalněný zemní plyn dostal zelenou k realizaci, má uspokojit rostoucí poptávku

Například pražská domácnost, která plynem vytápí a spotřebuje 15 megawatthodin ročně, může za plyn zaplatit 29 tisíc korun – pokud sáhne po nejdražší variantě. Nejlevnější nabídka od největšího dodavatele – Pražské plynárenské – začíná na 21 tisících. Je ale možné si, u jiného obchodníka, zajistit i dodávky za 15 tisíc korun. A kdo zariskuje a bude platit ceny navázané na burzu, může – pokud plyn nezdraží – platit dokonce i méně než 12 tisíc korun ročně.

Autor:

Zemní plyn už více než rok zlevňuje...

Úspora ale nepřijde sama. Problém pro domácnosti je, že jejich dodavatelé nakupují plyn v dlouhodobých kontraktech a aktuální vývoj cen se do faktur přesouvá jen pomalu. Kdo se na další roky nezavázal platit vyšší ceny, musí pro lepší nabídku hledat nového anebo oslovit stávajícího dodavatele. Další možností je počkat si, protože velcí dodavatelé chystají nové ceníky. „Postupně budeme zákazníkům nabízet nové cenové produkty, které reagují na aktuální vývoj trhu,“ říká mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Přebytek plynu tlačí ceny ke dnu

Dlouhodobé zlevňování plynu nekončí a dříve drahá komodita hledá nové dno. Za vším stojí snaha těžařů svou surovinu někde udat. Plyn tak následuje ropu, která se v dubnu dokonce dostala na záporné ceny. Pro Čechy to znamená nebývale velký prostor k úspoře. Oslovení obchodníci chystají zlevňování ještě před topnou sezonou.

Že by se mělo zlevňovat, říká i Energetický regulační úřad (ERÚ), který opět snížil hodnotu, kterou považuje za férovou cenu plynu. Pro třetí čtvrtletí jde o 631 korun za megawatthodinu tepla.

„Postupně budeme zákazníkům nabízet nové cenové produkty, které reagují na aktuální vývoj trhu,“ popisuje například mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Jiné firmy slibují další výhody nebo bonusy.

Čas na změnu tarifu

Lidé ale mohou své dodavatele předběhnout a výrazně nižší ceny si vyjednat už nyní. Velkoobchodní ceny plynu jsou zlomkem dřívějších hodnot a na celkové faktuře lze snadno ušetřit i více než polovinu. Největší výhodu mají lidé, kteří nyní začnou hledat nového dodavatele. „Při získávání nových zákazníků využíváme poklesu cen, protože pro ně nakupujeme za aktuální ceny,“ říká mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Slevu lze získat i u stávajících dodavatelů. Ti to sice dělají méně ochotně, zváží ale, zda je lepší nabídnout nižší cenu, nebo zákazníka ztratit.

V těchto týdnech padají prakticky všechny typy velkoobchodních cen plynu – těch aktuálních na jeden den i kontrakty na příští měsíce, čtvrtletí či roky. Pro výraznější zlevnění u velkých dodavatelů je ovšem potřeba dlouhodobější pokles.

Nahoru, nebo dolů?

Kdo věří, že cena plynu bude zase růst a stávající situace je jen dočasná, měl by od dodavatelů chtít fixaci, která mu stávající ceny zajistí na další léta. Takových nabídek je na trhu už celá řada a s výběrem pomohou například stránky ERÚ. Kdo naopak soudí, že ceny zůstanou nízko, případně mohou klesnou ještě níž, může zvážit některé z tarifů, v nichž dodavatelé vycházejí z aktuální situace na burze a účtují si jen marži a distribuční poplatky.

Srovnávače cen dodavatelů plynu ukazují, že nejlevnější jsou nyní právě tarify navázané na burzu – a to i když se u nich počítá s průměrem za posledních 12 měsíců, a ne se stávající situací, reálná úspora je při současných cenách ještě vyšší. Výhodné jsou i nové ceníky malých dodavatelů. Ty jsou zpravidla o třetinu až polovinu levnější než hlavní tarify velkých firem.

Stejně jako u elektřiny ovšem platí, že nejnižší cena není zárukou největší úspory. Je třeba zvážit i důvěryhodnost daného dodavatele a služby, které nabízí.

Sleva díky pandemii

Hlavním důvodem levnějšího plynu je soběstačnost Spojených států. Těžařům v dalších částech světa tak zmizel důležitý odběratel a plyn se snaží udat jinde. Vyšší nabídka tlačí evropské ceny dolů už téměř dva roky.

K tomu se ale postupně přidávají další jevy. Když začala koronavirová krize v Číně, a klesla tam proto spotřeba plynu, exportéři, například Katar, museli hledat pro plyn odbytiště i v Evropě. Projevila se také relativně teplá zima a odstávky továren v Evropě ve snaze zabránit šíření viru.

Na druhé straně Rusové i země Kavkazu a Střední Asie zvyšují kapacitu plynovodů, které levněji a snadněji dostanou komoditu k evropským zákazníkům. To vše prohloubilo rozdíl mezi vysokou nabídkou a slabší poptávkou.

Stejně jako u ropy hrozí, že ceny plynu budou záporné. Už jen proto, kolik lodí s draze skladovatelným zkapalněným plynem do Evropy nyní míří, i když po něm není poptávka. Situace se ale může rychle obrátit, jako se tomu stalo u ropy, kterou oživení globální ekonomiky zase vyslalo vzhůru a ceny se zdvojnásobily.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.