Lidovky.cz

Ekonomika

Firmy zapojené do staveb plynovodů Nord Stream 2 a Turkstream by mohly čelit sankcím, pohrozily USA

Plynovod (Ilustrační fotka). foto: Shutterstock

Washington - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu varoval, že Spojené státy podnikly kroky, díky kterým by mohly uvalit sankce na podniky zapojené do projektů plynovodů Nord Stream 2 a Turkstream. Plynovody mají přivádět ruský plyn do Evropy a Turecka a vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa se již dlouho snaží omezit ekonomický vliv Kremlu na Evropu a Turecko.
  18:08aktualizováno  21:38

Dánsko povolilo obnovení prací na plynovodu Nord Stream 2

Spojené státy mají nadbytek zemního plynu a snaží se vyvážet zkapalněný zemní plyn (LNG) do Evropy. Podporují také snahy Evropy o rozšíření dovozu LNG z dalších zemí, včetně Norska.

Mluvčí ruského ministerstva zahraniční Marija Zacharovová uvedla, že sankce na oba plynovody jsou politickým tlakem. „Je to využití politického tlaku k nekalé konkurenci,“ řekla Zacharovová podle agentury TASS. „Je to ukazatel slabosti amerického systému.“

Sto padesát metrů dlouhá ruská loď Akademik Cherskiy, která zřejmě bude použita...
Dánsko na začátku července 2020 vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord...

Minulý měsíc skupina amerických senátorů z obou politických stran představila návrh zákona o sankcích pro projekt Nord Stream 2. Návrh však musí schválit Kongres a podepsat Trump. Návrh rozšiřuje současné sankce o sankce vůči stranám poskytujícím služby upisování, pojištění nebo zajištění a činnosti související s pokládkou potrubí. Proti sankcím vystupuje Německo, největší evropská ekonomika, která potřebuje levný plyn, protože se zbavuje uhelných a jaderných elektráren.

OPEC a jeho spojenci budou od srpna pomalu obnovovat objem vytěžené ropy. Útlum nastal kvůli pandemii

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Plyn z Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal. Projekt vede ruský plynárenský gigant Gazprom, který ho také z poloviny financuje. Dalšími partnery v projektu jsou rakouská OMV, německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell a francouzská Engie.

Spojené státy plynovod Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují, což zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Podle Moskvy jsou však motivovány vlastními ekonomickými zájmy a snaží se zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.