Lidovky.cz

Ekonomika

Místo Ruska nabízejí Ukrajině plyn Američané. Chtějí rozšířit svůj vliv v Evropě

ilustrační snímek foto: Reuters

WASHINGTON - Spojené státy lobbují za to, aby Ukrajina odebírala přes Polsko zkapalněný zemní plyn z americké produkce. Kritici namítají, že to je při současných cenách zemního plynu nevýhodné.
  5:00

Molekuly svobody, jak o americkém zkapalněném plynu hovoří náměstek ministra energetiky Steven Winberg, by již brzy měly proudit z USA na Ukrajinu. Podle amerických plánů by měla být využita infrastruktura v Polsku, což by pomohlo „osvobodit“ zemi ze závislosti na ruském plynu a na tranzitních poplatcích. S touto myšlenkou se ztotožňuje právě i polský soused Ukrajiny.

Geopoliticky se Spojené státy snaží vytvořit koalici „přátel amerického plynu“, která by mohla utlumit váhu Německa na evropském trhu s plynem, jež podporuje dokončení projektu Nord Stream 2. Tím se zvýší kapacita tohoto plynovodu o 55 miliard kubíků ročně na 110 miliard.

Plány Bílého domu ale mají ekonomický háček: v současné době se nevyplatí dovážet LNG až z Ameriky. I proto Ukrajina zaujala vyčkávací postoj.

Srovnání podílů importu zemí zemního plynu do zemí EU.

Memorandum s ukrajinskou vládou

Američané doufají, že se uskuteční dohoda o importu LNG na Ukrajinu, která je zatím předběžně uzavřena formou memoranda s ukrajinskou vládou. Počítá se s dodávkami 5,5 miliardy kubických metrů plynu ročně po dobu 20 let.

Dodávky na Ukrajinu má zajistit společnost Louisiana Natural Gas Exports (LNGE). Její šéf Ben Blanchett přitom tvrdí, že o kontraktu už bylo neoficiálně rozhodnuto a první dodávky by měly začít v roce 2023.

Odběratelem na ukrajinské straně má být státní Naftogas Ukrajiny. Od března ale jednání prakticky stojí, uvedl polský analytik Mateusz Kubiak z varšavské poradenské firmy Esperis Consulting, která se zaměřuje na trh s energiemi.

Polsko totiž hraje v amerických plánech zásadní roli. Protože by plyn z amerických tankerů měl na Ukrajinu směřovat potrubím z polských přístavů.

Spor o cenu

Ukrajinský Naftogas nyní hraje o to, aby vyjednal co nejvýhodnější cenu za plyn. Jeho nový provozní ředitel Otto Waterlander se zdráhá uzavřít kontrakt na dvacet let bez toho, aby cena byla navázána na ceny zemního plynu v Evropě.

Američané požadují, aby ceny byly indexovány podle obchodování v Henry Hubu v Louisianě.

Evropský trh je navíc přesycen zkapalněným plynem a už nemá v současnosti další kapacity na jeho skladování, vysvětlil Connor McLean z firmy BTU Analytics z amerického Colorada.

„Skladovací kapacity v Evropě jsou naplněny nad běžnou úroveň, což vede k tomu, že cena jde dolů. Už začátkem léta cena za plyn spadla pod úroveň té americké, což činí z amerického LNG neekonomickou komoditu na to, aby se přepravovala do Evropy.“

Polská infrastruktura chybí

Dalším oříškem je chybějící polská infrastruktura. Zatím nemá kapacitu na to, aby mohla dodávky na Ukrajinu převést z kapalného stavu na plynný a potrubím ho dodávat sousedovi.

To by měla zajistit státní společnost PGNiG. Potřebné kapacity má vybudovat v Gdaňsku, ale nebudou hotové dříve než v roce 2025. Navíc plánovaná roční kapacita je čtyři miliardy metrů krychlových plynu.

Stávající propojení mezi Polskem a Ukrajinou v Drozdowiczích má kapacitu dvě miliardy kubíků. Vybudování dostatečných kapacit chce podpořit i americká LNGE ve výši 300 milionů dolarů.

Hovoří se také o možnosti, že novou plynovou infrastrukturu v Polsku podpoří americká banka Eximbank, jež financuje americký export. Do projektu by mohly vstoupit i další evropské banky.

Banner peak.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.