Lidovky.cz

Ekonomika

Využívání uhlí může podle analytiků skončit dříve než v roce 2038. Rozhodnutí komise ale prý nebylo překvapivé

Hnědouhelná elektrárna Počerady u Volevčic na Mostecku. foto: ČTK

Praha - Uhelná komise dnes doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Po jejím jednání to oznámil jeden z předsedů komise, vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Rozhodnutí označil za kompromis, z 19 členů komise podle něj hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi.
  14:37aktualizováno  17:49

Konečné slovo bude mít vláda. S usnesením nesouhlasili oba zástupci ekologů v komisi - Jan Rovenský a Jiří Koželouh. Ekologické organizace následně oznámily, že oba komisi opustí.

„Rozhodnutí o roku 2038 jako českém uhelném konci není překvapivé a má svou logiku. Kromě důvodů uvedených ministrem (průmyslu a obchodu Karlem) Havlíčkem (za ANO) toto datum koresponduje s již dříve oznámeným uhelným odklonem v sousedním Německu, které má na českou ekonomiku a energetiku velký vliv. Samozřejmě, reálný vývoj může konečné datum změnit, podle mého spíše urychlit. Zejména když legislativní a ekonomické podmínky pro uhelné zdroje se budou rychleji zhoršovat, a naopak vývoj v oblasti obnovitelných zdrojů a akumulace bude příznivější,“ řekl analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Spalování uhlí má v Česku skončit za 18 let, doporučila komise. Podle Havlíčka to je kompromis, rozhodne vláda

Havlíček v pátek řekl, že rok 2038 není jenom kompromis v rámci všech skupin v Uhelné komisi ale vychází jasně z předpokladů ekonomických i ekologických ve smyslu budování nových zdrojů. Ve schváleném usnesení, které má k dispozici, komise uvádí, že podmínkami útlumu jsou zejména včasná náhrada uhelných zdrojů jinými zdroji a zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Komise se zmínila o dostavbě nových jaderných zdrojů podle stávajícího harmonogramu či úspěšné transformaci teplárenství.

„Uhelná komise doporučila to, co všichni věděli, když se usnesla německá uhelná komise a německá vláda. Kdy bude pochopeno, že v energetice jsme uvnitř EU jen jednou ze spolkových zemí Německa? Není to náhoda,“ napsal na twitteru energetický expert Michal Šnobr. Zákon potvrzující postupný odklon od uhlí do roku 2038 byl v Německu schválen letos v létě.

Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka odráží rok 2038 konzervativní pohled české vlády na energetiku. „Sice jsme se vyhnuli hrozbě udržení uhlí i po roce 2040, ale pokud by se k doporučení komise přiklonila i vláda, minulo by Česko šanci na rychlejší modernizaci energetiky, kterou nabízí zvyšování energetické účinnosti budov a v průmyslu nebo rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Česko se odklonu od uhlí nemusí bát. Získáme desítky miliard korun na transformaci uhelných regionů a další desítky miliard korun na budování bezuhlíkových zdrojů,“ řekl.

Analytici připomínají, že rok 2038 stanovilo za termín konce uhlí také sousední Německo. Nevylučují to, že kvůli situaci na trhu skončí uhlí dříve. Špatným signálem světu a promeškanou příležitostí nazval dnešní rozhodnutí Uhelné komise ekolog a bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan. Na protest proti doporučení komise a podporu dřívějšího útlumu uhlí se vpodvečer sešlo několik desítek lidí na Malostranském náměstí v Praze. Akci svolaly organizace Fridays for Future, Limity jsme my a Univerzity za klima.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.