Lidovky.cz

Ekonomika

Zástupci ekologických organizací odejdou z Uhelné komise, požadují dřívější konec spalování uhlí

Rovenský s Koželouhem dnes jako jediní členové komise hlasovali proti stanovení termínu ukončení využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Zástupci ekologů odejdou z Uhelné komise. V tiskové zprávě to v pátek uvedly ekologické organizace Greenpeace, Hnutí Duha a Zelený kruh. Členy komise za ně jsou Jan Rovenský z Greenpeace a Jiří Koželouh z Hnutí Duha.
  17:38aktualizováno  19:43

Rovenský s Koželouhem v pátek jako jediní členové komise hlasovali proti stanovení termínu ukončení využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Požadují dřívější útlum.

Spalování uhlí má v Česku skončit za 18 let, doporučila komise. Podle Havlíčka to je kompromis, rozhodne vláda

„Rozhodnutí Uhelné komise, které jsem samozřejmě nepodpořil, je mimo realitu. Ekonomický výhled uhlí ukazuje konec někdy kolem roku 2030. I společnost ČEPS pro Uhelnou komisi v oficiálních podkladech spočítala, že uhlí můžeme opustit do roku 2033,“ řekl  Koželouh.

Zástupci ekologů odejdou z Uhelné komise.
Z 19 členů komise hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. Konečné...

V tiskové zprávě doplnil, že on ani asociace ekologických organizací Zelený kruh, která ho do Uhelné komise vyslala, už nevidí důvod pro účast na jednáních komise. „Dnešek ukázal, že se rozhoduje bez řádných podkladů. Komise je expertní poradní orgán a její doporučení musí být založeny na faktech. Páteční rozhodnutí není v souladu s cílem chránit klima ani s ekonomickými studiemi,“ dodal Koželouh.

Využívání uhlí může podle analytiků skončit dříve než v roce 2038. Rozhodnutí komise ale prý nebylo překvapivé

Podle Rovenského ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO), který je zároveň jedním z předsedů komise, řídil komisi velmi autoritativně. „A já jsem ztratil víru v to, že tam vůbec máme šanci něco prosadit a že tam vůbec smysl má být ve chvíli, kdy odmítl hlasovat o našich procesních návrzích,“ uvedl ekolog. „To jsem nikdy nikde nezažil. Já se energetické politice věnuji na celostátní úrovni 15 let, seděl jsem v různých orgánech, jsem členem Rady vlády pro energetickou a surovinovou strategii, ve které zůstávám. A tam se nikdy nestalo, když navrhnu usnesení, že by se o něm nehlasovalo,“ řekl Rovenský. Dodal, že odchod nepovažuje za „tragédii“. „Osobně mě to mrzí, že jsem tomu věnoval nějakou energii, čas. Ze začátku jsem tomu upřímně věřil, že tento orgán k něčemu bude, ale tu víru jsem prostě po cestě ztratil a kolegové z Greenpeace a ze Zeleného kruhu to vidí podobně,“ uzavřel ekolog.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.