Lidovky.cz

Ekonomika

Spojené státy poprvé zavádějí sankce proti plynovodu Nord Stream 2

Trubky pro připravovaný plynovod jsou uskladněné v německém přístavu u Baltského moře. foto: Reuters

Berlín - Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala agentura DPA. Další ránu projekt dostal po zprávě listu Handelsblatt, že Spojené státy uvalí sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pokládá potrubí do moře. Berlín vyjádřil nad plánem Washingtonu politování.
  19:37

Po roční pauze se rozjíždí stavba plynovodu Nord Stream 2. Němci přišli na fintu, jak obejít sankce

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května.

Potrubí pro plynovod Nord Stream 2 v německém přístavu.
Potrubí pro plynovod Nord Stream 2.

BSH potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizací Deutsche Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Polsko vyměřilo ruskému Gazpromu rekordní pokutu za Nord Stream 2. Měl by zaplatit 175 miliard korun

Projekt Nord Stream 2 potřebuje nové povolení mimo jiné proto, že v roce 2019 z výstavby plynovodu jeden švýcarský podnik kvůli hrozbě amerických sankcí stáhl své lodě, které měly povolení k práci i pro zimní měsíce. Projekt výstavby tak musel přejít na jiný typ lodí, na které se vztahuje nové povolení.

Podle ruské společnosti Gazprom, která je hlavním investorem projektu, je už plynovod z 94 procent hotov. Zbývá ještě položit zhruba 150 kilometrů potrubí ve dvou paralelních liniích, tedy 75 kilometrů na každou linii. Ze zbývající části potrubí připadá asi 30 kilometrů na německé vody a 120 kilometrů na dánské vody.

V Dánsku měla podle dřívějších informací začít výstavba zbývající části plynovodu minulý týden. Německý list Handelsblatt nicméně s odvoláním na mluvčího projektu uvedl, že práce začnou později.

Dnes se na webu Handelsblattu objevila zpráva, že USA informovaly německou vládu a další evropské partnery o svém úmyslu uvalit sankce na ruské plavidlo Fortuna a jeho majitele ruskou firmu KVT-RUS. V platnost mají sankce vstoupit v úterý, píše list bez udání zdroje. Je to poprvé, co Washington sankcemi nejen hrozí, ale skutečně je zavádí.

Německo řeší, jak se kvůli Navalnému postavit k plynovodu Nord Stream 2. Předčasná diskuze, říká Merkelová

„Budeme i nadále podnikat všechny nutné a přiměřené kroky, abychom Nord Streamu 2 zabránili,“ citoval list zástupce americké ambasády v Německu. Americká vláda doufá, že „Německo svůj postoj k plynovodu Nord Stream 2 přehodnotí,“ dodal.

„Oznámení bereme s politováním na vědomí,“ uvedl mluvčí německého ministerstva hospodářství.

Koncem roku 2019 se kvůli hrozbě amerických sankcí zastavily dokončovací práce na plynovodu u dánského ostrova Bornholm, odkud se stáhla dvě švýcarská plavidla, která potrubí pokládala. Ruský prezident Vladimir Putin už tehdy oznámil, že Rusko hodlá plynovod bez ohledu na sankce dokončit, a to nezávisle na zahraničních partnerech.

Americký prezident Donald Trump předloni v prosinci podepsal zákon, který umožňuje uvalit sankce na podniky spojené s výstavbou plynovodu. Důvodem byly podle něj obavy z nepřiměřeně rostoucího vlivu Ruska a energetické závislosti Evropy na ruských surovinách. Podle analytiků ale za rozhodnutím stála i snaha Spojených států prosadit se na evropském trhu se svým zemním plynem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.