Lidovky.cz

Kohouty s plynem se zavírají i pro Česko

Evropa

  11:24
PRAHA - Spor Ruska a Ukrajiny o ceny plynu a jeho splácení dopadl naplno i na Česko. Dodávky do země dnes klesnou o 75 procent proti nasmlouvanému stavu. V mrazech české zásoby stačí na 40 dní. Mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský řekl, že snížení dodávek oznámil ruský plynárenský monopol Gazprom. Pokud by se situace vyostřila, museli by se nejdříve uskrovnit velkoodběratelé.

Gazprom snížil dodávky plynu foto: AFP

Podle vicepremiéra Alexandra Vondry je současná krize horší než podobný spor před třemi lety, kdy rovněž klesl objem dodávek plynu do Evropy.

Premiér Mirek Topolánek připustil, že situace spěje do stadia "vážná". "Ta situace je jiná, než byla včera, tehdy to byla ještě předvídatelná situace, která odpovídala tomu, co nám obě strany sdělovaly," doplnil ho Vondra. Podle něj by šlo o vážný problém, kdyby současný vývoj pokračoval ještě několik dní.

Nesmí dlohodobě mrznout
Nedostatek plynu pro tuzemské odběratelé však podle Transgasu prozatím nehrozí. V zásobnících je v současné době více než dvě miliardy metrů krychlových plynu. Do Česka každý den navíc přitéká více než osm milionů milionů metrů krychlových plynu z Norska.

"Pokud neklesne dlouhodobý celorepublikový teplotní průměr pod mínus pět stupňů celsia jsme schopni při současných dodávkách ruského plynu zabezpečit plné zásobování plynu po celé zimní období," řekl jednatel RWE Transgas Net Jan Nehoda.

Uvozovky dolníMuseli bychom vyhlásit druhý regulační stupeň. To znamená, že bychom velké podniky vyzvali, aby snížili spotřebu plynu na technologicky nutnou úroveň.Uvozovky horní

V případě, že by došlo k úplnému zastavení dodávek ruského plynu, nebo při déle trvajících mrazech musela by ale společnost přistoupit k omezení dodávek pro velkoodběratele. "Museli bychom vyhlásit druhý regulační stupeň. To znamená, že bychom velké podniky vyzvali, aby snížili spotřebu plynu na technologicky nutnou úroveň," dodal Nehoda. Podle vyjádření zástupců plynařů k takovému scénáři pravděpodobně nedojde.

Kdo za to může?
Gazprom obvinil z dnešního prudkého omezení dodávek zemního plynu do Evropy Ukrajinu. "Kyjev v noci uzavřel tři ze čtyř exportních plynovodů a není ochoten k jednání s Moskvou," sdělil náměstek generálního ředitele Gazpromu Alexander Medveděv. Ukrajina tato nařčení okamžitě odmítla.

Evropská unie žádá k okamžité obnovení dodávek zemního plynu.  "České předsednictví EU a Evropská komise žádají, aby dodávky plynu do EU byly okamžitě obnoveny a aby obě strany ihned obnovily jednání s cílem definitivně vyřešit svůj dvoustranný obchodní spor," uvádí se v prohlášení z Bruselu. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který nyní o situaci jedná na Ukrajině, dokonce Rádiu Česko řekl, že by byl pro svolání mimořádného summitu za účasti představitelů Ukrajiny, Ruska a Evropské unie. "Můj názor je, že pokud se situace rapidně nezlepší, v průběhu téměř bych řekl hodin, tak bude zapotřebí, aby EU, tedy české předsednictví a Evropská komise, žádaly nejvyšší ruské a ukrajinské představitele o summit těch třech subjektů, kde tedy musí tu situaci řešit," řekl Říman.

Ukrajinský energetický podnik Naftogaz ráno oznámil, že dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy se snížily na čtvrtinu normální úrovně a Medvěděv v Londýně mluvil už jen o sedmině běžného toku.

Medvěděv prohlásil, že Ukrajina hraje s plynem politické hrátky a že Evropa by měla zvážit, zda proti Kyjevu nepodnikne v rámci dohody o energetice právní kroky. Gazprom je podle Medveděva jen "rukojmím nezodpovědného chování" a firma doufá, že nynější situace nepotrvá dlouho.

Zastavení dodávek hlásí celý Balkán
Ukrajina naopak klade celou vinu za dnešní výpadek dodávek Rusku. Šéf Naftogazu Oleh Dubyna prohlásil, že Rusko se zřejmě rozhodlo, že zastaví veškeré dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu.

Ukrajinský velvyslanec v Turecku Sergej Korunskyj řekl, že Ukrajina dovoz plynu neomezila a že předložila novou nabídku na jednání s Gazpromem. Zastavení dodávek ruského plynu již hlásí prakticky celý Balkán a výpadek o 90 procent oznámilo Rakousko.

Nynější spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co Gazprom přestal na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodl na plném splacení dluhu za staré dodávky a na nové smlouvě s novými cenami.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.