Lidovky.cz

789 miliard dolarů pro americkou ekonomiku

Ekonomika

  21:35
WASHINGTON - Obě komory Kongresu se dnes shodly na konečné verzi masivního plánu na oživení americké ekonomiky pomocí deficitního financování. Konečná podoba stimulačního "balíčku" má podle zástupců Kongresu hodnotu 789 miliard dolarů (17,4 bilionu Kč). Hlasovat o plánu by měly obě sněmovny začít ve čtvrtek.

Kongres USA foto: www.patentdocs.typepad.com

Senát v úterý schválil plán napumpovat do ekonomiky navíc 838 miliard dolarů. Minulý týden podobný plán v částce 819 miliard dolarů schválila Sněmovna reprezentantů. Obě komory se musely dohodnout na kompromisní konečné verzi a tu musí nyní obě odhlasovat. Prezident Barack Obama, který dal kongresmanům v jednání o plánu volnou ruku, chce mít plán k podpisu do víkendu.

3,5 milionu nových pracovních míst
Reid uvedl, že plán vytvoří 3,5 milionu nových pracovních míst, neupřesnil však, v jakém časovém horizontu. Bez dalších podrobností také prohlásil, že daňové úlevy pro střední vrstvy se na balíku budou podílet více než třetinou. "Bylo to něco za něco," řekl jen Reid. Podle senátní verze se měly daně snížit o celkem 284,6 miliardy USD, dnes se však objevovaly informace o omezení těchto škrtů.

Celý plán, který v USA vyvolává silné kontroverze, odpovídá téměř šesti procentům amerického HDP. O celý objem plánu se v nejbližších letech, kdy bude plán realizován, zvýší americké rozpočtové deficity. Plán přitom představuje téměř dvojnásobek dosud nejvyššího ročního rozpočtového deficitu 455 miliard dolarů z fiskálního roku 2008.

Republikánská senátorka Susan Collinsová, jedna ze tří republikánských senátorů, kteří plán podpořili, řekla, že balík zahrnuje 150 miliard dolarů na projekty infrastruktury od dopravy po vysokorychlostní internet.

Vyjednavači museli vyjít vstříc požadavkům tří republikánských senátorů, aby si zajistili jejich podporu i v konečném hlasování. Ze sněmovny z republikánů nehodlá pro zákon hlasovat nikdo.

Po oznámení dohody akcie na americkém trhu zrychlily dnešní růst a Dow Jonesův index získával asi 0,8 procenta. V úterý Dow Jones spadl o téměř pět procent, protože ministr financí Timothy Geithner nepřesvědčil trhy, že již zná přesnou odpověď na úvěrovou krizi, která ochromuje celou ekonomiku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.