Lidovky.cz

ČNB kritizuje prestižní zahraniční tisk

Ekonomika

  15:33
PRAHA - Česká národní banka se ohradila proti několika článkům v zahraničním tisku, které podle ČNB uvádějí zavádějící a nepřesné údaje o tuzemské ekonomice. Důvodem reakce je podle ČNB citlivost trhů na nepřesná data v době finanční krize. Navíc zavádějící interpretace údajů může mást investory.
Britský ekonomický list Financial Times.

Britský ekonomický list Financial Times. foto: Reprofoto

Například list Financial Times 19. února publikoval článek jehož součástí byla tabulka, kde bylo uvedeno, že zahraniční banky do České republiky ke konci září 2008 půjčily celkem 192 miliard dolarů (zhruba čtyři biliony korun).

"ČNB považuje tuto tabulku a také doprovodný text za velmi zavádějící. Podle statistik ČNB, které odpovídají mezinárodním standardům, činí zadluženost ČR vůči zahraničním bankám 38 miliard dolarů," upozornili centrální bankéři.

Uvozovky dolníZa finanční krizí nestojí to či ono ekonomické paradigma, forma regulace nebo země, ale lidské selhání nebo hloupost. A další chyby ji prohlubují. Příkladem jsou časté mylné informace o ČRUvozovky horní

Rozdíl mezi realitou a daty v článku byl podle ČNB pravděpodobně zapříčiněn nesprávnou interpretací zdrojových statistických dat. Zdrojem byla statistika Banky pro mezinárodní platby se sídlem v Basileji, která eviduje aktiva mezinárodních bankovních skupin. Data zahrnují údaje lokálních bank v jednotlivých zemích, jež jsou bankovními skupinami vlastněny.

"Inkriminovaných 192 miliard dolarů je tak zhruba sumou bilancí domácích českých bank, jejichž vlastníkem byla k uvedenému datu zahraniční banka," upozornila ČNB. Zároveň uvedla, že jakékoli závěry týkající se kurzových či jiných přeshraničních rizik, činěné na základě takto dezinterpretovaných čísel, jsou zcela neopodstatněné a zavádějící.

Česká měna se po pondělním prudkém posílení dnes obchodovala bez výraznějších změn a před 17:00 se obchodovala slabší na 28,45 Kč/EUR a 22,35 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Koruně tak nepomohla ani informace agentury Standard & Poor's o tom, že
Česko pravděpodobně přečká stávající krizi lépe než většina dalších zemí regionu, ani reakce ČNB na zavádějící informace v zahraničním tisku. Koruna po celý den nevybočila z pásma 28,30 až 28,50 koruny za euro.

"Za finanční krizí nestojí to či ono ekonomické paradigma, forma regulace nebo země, ale lidské selhání nebo hloupost. A další chyby ji prohlubují. Příkladem jsou časté mylné informace o ČR," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. A povinností ČNB je podle něj právě podobné mýty a omyly vyvracet. "Bohužel, jak je vidět, stále mohou uškodit české ekonomice a mnoha investorům," dodal.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška to ale nejsou jen "zlá" zahraniční média, kdo přispívá k nedobrému mediálnímu obrazu Česka. "Za značnou část tohoto obrazu mohou naši političtí leadeři svými neuváženými výroky a projevy nedostatku politických ambicí," upozornil. Nejlepším způsobem, jak se takovým situacím vyhnout je podle Marka vyčlenit se ze škatulky rozvíjející se země a získat si respekt dlouhodobě zodpovědnou hospodářskou politikou.

ČNB se rovněž ohradila proti úvodníku v týdeníku The Economist z 21. února, kde je uvedeno, že ČR je jednou ze zemí, jejíž padající měna způsobuje agónii domácností, které mají úvěry ve švýcarských francích či eurech.

"Rádi bychom zdůraznili, že v ČR tento problém neexistuje a že výpůjčky českých domácností v zahraničních měnách tvoří naprosto marginální 0,1 procenta z celkových výpůjček domácností," upozornila ČNB. Tento vývoj je podle ČNB způsoben nízkými úrokovými sazbami v Česku, které byly několik posledních let většinou pod úrovní sazeb eurozóny. Úvěry v korunách tak byly levnější.

Financial Times rovněž uveřejnily 23. února komentář, kde autor jmenuje dvě politické chyby, kterých se dopustily vlády zemí střední a východní Evropy.

Uvozovky dolníZa značnou část tohoto obrazu mohou naši političtí leadeři svými neuváženými výroky a projevy nedostatku politických ambicíUvozovky horní

Jednou z nich bylo pobízení domácností k čerpání úvěrů v zahraničních měnách. ČNB ovšem upozornila, že ani čeští politici, ani centrální bankéři k ničemu podobnému české občany nikdy nevybízeli.

Investoři v současnosti nahlíží negativně na celý region střední a východní Evropy jako celek, což je příčinou hromadného výprodeje akcií, regionálních měn a dluhopisů. Kvůli oslabujícím měnám dokonce v pondělí vystoupili koordinovaně centrální bankéři ČR, Polska, Maďarska a Rumunska.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.