Lidovky.cz

Zemědělci protestovali proti cenám mléka

Ekonomika

  15:36
PRAHA - Zemědělci dnes v Česku protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka. U památníků selského povstání v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku se jich sešlo několik set, v šesti krajích vyjeli s traktory a zemědělskými stroji na silnice. Chtěli tak upozornit na kritickou situaci v chovu skotu, který je ztrátový. Někteří chovatelé proto již začali likvidovat stáda. Protesty byly klidné, někde ale zpomalily dopravu.

Zemědělci z Orlickoústecka se vypravili 29. dubna na demonstrativní jízdu mezi Žamberkem a Letohradem foto: ČTK

Prezident Agrární komory Jan Veleba na chlumecké demonstraci řekl, že výrobci mléka každý měsíc v porovnání s loňskem na tržbách tratí zhruba půl miliardy korun. "Když to půjde dál, za rok to bude šest miliard. To nemá sektor schopnost přežít," uvedl.

Pomoc nepřijde, zemědělci si musí poradit sami

Podle odstupujícího ministra zemědělství Petra Gandaloviče ale protesty nic nezmůžou. Těžké období prý musí zemědělci přečkat. Evropská unie například od ledna zavedla podporu vývozu mléka do třetích zemí a od března zahájila intervenční výkupy mléka, což prý nyní začíná pomalu působit a pokles cen se zastavuje.

Hlavním požadavkem zemědělců je zavedení minimální ceny mléka, která by podle Veleby mohla být na úrovni sedmi korun za litr. Agrárníci dále požadují schválení zákona, který by zabezpečil korektní chování obchodních řetězců. Třetím požadavkem agrárníků je přijetí koncepce českého zemědělství.

Protesty probíhaly po celé republice

Nejvíce zemědělských strojů vyjelo na silnice kraje Vysočina, ve kterém se nachází zhruba 15 procent krav chovaných v Česku. "Chceme zastavit vybíjení krav. Kvůli nízkým cenám mléka se podniky dostávají do obrovských finančních problémů a některé jsou doslova na prahu likvidace skotu," řekl ředitel krajské Agrární komory Vlastimil Vaněk.

S nákladními auty a zemědělskou technikou vyjeli dnes ráno také jihočeští farmáři. Kolonu zde netvořila pouze auta zemědělců, dodávku do ní vyslala i největší česká mlékárna, českobudějovická Madeta. "Madeta chápe situaci, že zemědělci nejsou schopni vyrábět dlouhodobě mléko pod šest korun. Proto jsme jim i touto formou chtěli vyjádřit podporu," uvedla mluvčí Madety Barbora Daňková.

Na hlavních silničních tazích Plzeňského kraje se kolem deváté hodiny ranní objevilo celkem 60 zemědělských strojů a vozidel, ozdobených černými vlajkami. Farmáři zde vyjeli s nejlepší technikou, protože čekali zesílené policejní kontroly, což se potvrdilo.

Demonstrativní jízdy uspořádali farmáři i na Orlickoústecku a Svitavsku v Pardubickém kraji, s traktory a stroji vyjeli též zemědělci v Olomouckém kraji. Zhruba 50 strojů zemědělské techniky se zapojilo do protestní jízdy Agrární komory na Blanensku v Jihomoravském kraji.

Česko přichází o krávy

Loni v dubnu bylo v ČR 569.000 krav, včetně těch bez tržní produkce z mléka, tedy méně než polovina stavu z roku 1990. Podle odhadu agrární komory by kvůli nízkým cenám mléka mohlo do půl roku v Česku skončit na jatkách až 7000 kusů. Dnes zveřejněné údaje Českého statistického úřadu ukazují, že započaté porážky krav se začínají projevovat. Porážka býků v prvním čtvrtletí klesla o 11,8 procenta, počet poražených krav naopak stoupl o 11,7 procenta.

Výrobní náklady na litr mléka jsou podle agrární komory kolem 8,50 koruny. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu průměrná výkupní cena mléka nejvyšší jakosti klesla z únorových 6,54 Kč za litr březnových 6,25 Kč za litr.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.