Lidovky.cz

Krize zasáhla i prodejce počítačů

Ekonomika

  7:28
PRAHA - Letošní rok nebude pro některé maloobchodní prodejce počítačů a počítačových komponent jednoduchý. Celé odvětví v krizi zaznamenává dramatický pokles. Mnoho firem v byznysu, který se vyznačuje velmi nízkými maržemi, má potíže. Především středně velcí prodejci mají podle informací LN problém s pojištěním pohledávek, a tím i s transakcemi s distributory výpočetní techniky.

Maloobchodníky s počítači nečeká jednoduchý rok, odvětví je v krizi. (Ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Minulý týden zavřela ze dne na den svůj obchod například společnost Agen Computer, které patřilo co do velikosti odhadem šesté či sedmé místo na maloobchodním trhu.

Jednatel společnosti Martin Rytíř se vzápětí snažil prodat v aukci i internetovou doménu obchodu Agen.cz, na vyvolávací cenu devadesát tisíc korun ale nikdo nereagoval. Agen měl u největších distributorů pohledávky v řádu milionů, některé z nich nezajištěné.

LN se snažily společnost kontaktovat, na telefonáty ale nikdo neodpovídal.

Do insolvenčního řízení míří další firmy Společnost také propustila všechny své pracovníky. „Okamžitě poté, co dostali výpověď, se k nám začali hlásit bývalí zaměstnanci Agenu,“ řekl LN marketingový ředitel společnosti Alza.cz Jan Samko. Alza je největším internetovým obchodem v Česku a za letošní první čtvrtletí zaznamenal obrat miliardu korun.

To, že Agen zřejmě nebude jedinou společností, která letos „půjde ke dnu“, potvrzují i distributoři výpočetní techniky, kteří maloobchodníkům dodávají zboží. „Letošní rok bude podle našich údajů, i podle pojišťoven, které zajišťují naše pohledávky, v sektoru IT velmi složitý,“ řekl LN Petr Vaněk, obchodní ředitel druhého největšího distributora výpočetní techniky v ČR, společnosti AT Computers.

Podle něj evidují hned několik malých firem týdně, které končí svou činnost. „Nekončí nutně krachem. Podnikatelé ale například ukončí svou činnost a pokračují jinde jako zaměstnanci.“ dodal Vaněk.

Podle dalšího z manažerů distribučních společností, který si nepřál být jmenován, má ke krachu nakročeno i pár dalších firem. „Na trhu už je několik hráčů, jejichž pohledávky není možné pojistit žádným nástrojem komerčního pojištění,“ uvedl manažer. „Přepokládám, že letos bude pohledávek, u kterých budeme muset využít některý z nástrojů zajištění, výrazně více než loni,“ doplnil Vaněk. Za firmy v insolvenci budou tak pohledávky placené například z bankovních garancí.

Z Česka zmizí i řetězec Electroworld. U něj se ale už dlouho vyjednává o převzetí slovenským elektrořetězcem Nay. Transakce má být podle informací LN dokončena v nejbližší době.

Imunní vůči krizi nejsou ale ani velkoobchodní distributoři. Už v únoru podala na sebe sama návrh na zahájení insolvenčního řízení společnost Konsigna, která patřila mezi větší distributory v odvětví IT. Zbyly po ní závazky 27 milionů korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.