Lidovky.cz

Kdo vyrobí vánoční dárky? Čínské továrny nemají dost lidí

Ekonomika

  10:42
PEKING - Po vypuknutí hospodářské krize přišly loni čínské továrny z ničeho nic o odbyt na západě a začaly propouštět. Mnoho dělníků si sbalilo své osobní věci a odjelo zpět na venkov.
Čínská továrna - ilustrační foto

Čínská továrna - ilustrační foto foto: Shutterstock

Po měsících strávených doma se jim teď nechce znovu sedat na vlak a vyrážet do průmyslových center, kde chybí pracovní síla na uspokojení oživující se poptávky v zahraničí. Čínské podniky se tak teď o volné pracovníky perou.

Ke konci loňského roku přišlo o práci asi dvacet milionů ze 150 milionů Číňanů dojíždějících za prací do velkých průmyslových oblastí. Z nich si však už čtrnáct milionů lidí našlo novou práci v jiných oblastech, než jsou velká průmyslová centra. Vyplývá to z čísel, která v červnu zveřejnil Národní statistický úřad Čínské lidové republiky.

Zpráva sice neuvádí detaily, ale informuje o tom, že 66,7 procenta propuštěných dělníků si našlo práci v oblastech na východním pobřeží země a 32,9 procent pracuje ve střední a v západní Číně.

Práce ve vnitrozemí je lákavější
"Když byla Čína chudá, byl náš region velice atraktivní. Mzdy a další výhody byly několikanásobně vyšší než ve vnitrozemí. Hospodářský rozvoj však rozdíly začal smazávat, takže sem přichází stále méně lidí," tvrdí Liou Chung, který má na starosti pracovní trh ve městě Longgang v provincii Šen-čen.

V deltě Perlové řeky na jihu země, kde se nedaleko Hongkongu nacházejí velká průmyslová centra včetně Šen-čenu, teď chybějí stovky tisíc pracovníků. Agentura Reuters v uplynulých týdnech mapovala situaci ve třech městech v této oblasti a její reportéři zjistili, že díky objednávkám pro vánoční trh získaly čínské továrny po delší době větší množství zakázek.

"Vidíme velkou poptávku po pracovní síle," říká Čang Ming-ming z pracovního centra Chtone ve městě Čchang-an. Nad hlavním vchodem centra přitom visí velký plakát, který nabízí čtyři stovky pracovních míst v továrně na výrobu elektroniky.

Ještě před několika měsíci se přitom podobné fabriky pracovníků zbavovaly po tisícovkách. Teď však musejí vyrobit iPhony, panenky Barbie, plazmové televize a značkový textil pod vánoční stromečky v západních zemích. V oblasti Perlové řeky se přitom vyrobí třetina zboží, které putuje z Číny do zahraničí. Proto se jí také říká "světová továrna".

"Z každých deseti lidí, které potřebujeme, se nám podaří najít dva nebo tři," říká manažer Chuang Č’-lien z továrny Vmart electronics, která vyváží kalkulačky, hodinky a DVD přehrávače do rozvojových zemí, jako jsou Rumunsko nebo Pákistán.

Nalepený na okénko náborového centra v Longgangu si Chuang Č’-lien stěžuje, že se mu za poslední tři dny podařilo najmout jen šest lidí. "Chodíme sem každý den, ale není nic na výběr," říká.

Ve vnitrozemí je teď více práce, která je navíc i lépe placená díky vládnímu stimulačnímu balíčku v objemu čtyř bilionů juanů (přes deset bilionů korun). Z něj se platí rozvoj infrastruktury v centrálních oblastech, aby nebyl pracovní trh tak závislý na produkci exportních center na pobřeží.

Nedostatek pracovníků teď není jen v oblasti Perlové řeky, ale i na východě v deltě řeky Jang-c’-ťiang. Podle zpráv z čínských státních médií tam chybí asi čtvrt milionu dělníků.

"V uplynulých dvou měsících přišly objednávky na miliony kusů našich výrobků. Přitom za poslední dva roky si u nás nikdo neobjednal nic," stěžuje si Bruce Rockowitz, který šéfuje společnosti Li & Fu, jež dodává zboží do obchodních domů, jako je například americký Walmart.

Poptávka po pracovní síle zvyšuje tlak na růst mezd, což dále sníží už tak nízké marže výrobců. "Platy před časem klesly, ale teď už zase rostou," potvrdil Rockowitz trend v rozhovoru pro agenturu Reuters.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.