Lidovky.cz

Obamu čeká v Číně boj o obchod, požaduje posílení juanu

Ekonomika

  16:18
Vyřešit ekonomické problémy mezi USA, Čínou a Japonskem od měnových kurzů po budoucnost amerických vládních dluhopisů vlastněných Číňany a Japonci by měla návštěva Baracka Obamy v Asii. Americký prezident vysvětlí svoji obchodní politiku a bude požadovat posílení juanu.

Barack Obama na letišti v Tokyu foto: KAZUHIRO NOGIAFP

Analytici se shodují na tom, že tentokrát Obama neuspěje se svou obvyklou taktikou pronášení vzletných řečí bez konkrétního obsahu.

Spor o měnu

Prezident by měl hlavně jednat s Číňany o posílení jejich měny, juanu. Tím by se zlevnilo zboží vyvážené do Číny ze Spojených států. Američané si totiž stěžují, že Číňané drží svoji měnu na uměle nízkém kurzu, aby zlevnili svůj vývoz do USA a zdražili dovoz z Ameriky.

Čínská centrální banka už ve středu, několik dní před Obamovou návštěvou, oznámila, že politika směnných kurzů by měla "vzít v úvahu globální kapitálové toky" a změny v kurzech u "velkých měn". Analytici toto prohlášení komunistických byrokratů vyhodnotili jako signál pro posílení juanu.

V pátek ale zástupce guvernéra Čínské centrální banky I Kang řekl agentuře Dow Jones, že čínská politika týkající se měnových kurzů se nezměnila. Čínské centrální bankéře zřejmě vystrašil klesající čínský export – ten je letos o 20 nižší než loni. Obama se pokusí jejich obavy rozptýlit.

Obchodní válka
Řešit se bude i hrozící obchodní válka mezi USA a Čínou. USA uvalily cla na vývoz čínských pneumatik a trubek, Číňané zase hrozí cly na americké automobily.

Čína navíc omezuje americké investory. Například teprve letos Světová obchodní organizace na základě americké stížnosti přiměla Čínu k tomu, aby nenutila podnikat americké výrobce CD a DVD v Číně výhradně přes čínské státní podniky.

Asijská cesta - program Baracka Obamy

13. listopadu – Japonsko, jednání o budoucnosti amerických základen
14. listopadu – Singapur, summit APEC, společenství sdružujícího 21 zemí včetně USA, Číny a Ruska
15.–17. listopadu – Čína, rozhovory o vzájemném obchodu 18. listopadu – návštěva Jižní Koreje

Jednání s Číňany připravoval hlavně americký ministr financí Timothy Geithner.

Tento vystudovaný orientalista, mluvící čínsky a japonsky, je v americké administrativě pokládán za odborníka na Čínu a Japonsko.

Geithner je zastánce tvrdého dolaru, i díky němu se Obama snaží přesvědčit asijské země, aby neprodávaly dolary ze svých zásob a dál nakupovaly americké cenné papíry. Čína a Japonsko jsou na prvním a druhém místě na světě, pokud jde o devizové rezervy, a Čína je největším kupcem amerických dluhopisů.

Obě země proto očekávají ujištění, že USA udrží přes obří výdaje na pomoc bankám pod kontrolou vývoj své měny a jejich aktiva v dolarech nebudou znehodnocena inflací. Obama by měl navíc ještě před příjezdem do Číny na jednání APEC konečně vysvětlit svoji obchodní politiku. A také ujistit staré americké spojence, jako jsou Japonsko a Jižní Korea, že Amerika nevyklízí své pozice.

"V Asii to vnímají tak, že éra Pax American je možná pryč," tvrdí Min-sin Pchej, specialista na Čínu z Keck Center for International and Strategic Studies v Kalifornii. "Spojené státy chtějí ujistit své spojence a přátele: Nemyslete si, že necháme tenhle region Číně."

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.