Lidovky.cz

České společnosti šetří, chtějí zdravotně postižené

Ekonomika

  9:51
PRAHA - Téměř polovinu nákladů na jednoho zaměstnance mohou podnikatelé ušetřit, pokud využijí státní dotace na zaměstnávání zdravotně postižených (OZP). Dát práci zdravému člověku se tak na některých pozicích nevyplatí.
Pracující invalida - ilustrační foto

Pracující invalida - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Zájem o naše služby jednoznačně roste. Zatímco jiné firmy lidi ztrácejí, my nyní máme přes 50 nových míst obsazených výhradně lidmi se zdravotním postižením. Nejvýznamnějším důvodem je pochopitelně jejich cena," popsal Jaroslav Kouba, majitel pracovní agentury Pancéř.

Ta má téměř 900 zdravotně znevýhodněných zaměstnanců, které dál nabízí především na strážní nebo administrativní práce. Mezi velké zaměstnavatele patří například Česká pojišťovna, stavební firma Strabag, společnost ČEPS i Kancelář Senátu. Za velký zájem zdravotně postižení vděčí hlavně podpoře ze strany státu, která jejich práci zlevňuje.

"Úspora může při využití všech výhod klidně představovat i více než třetinu, až polovinu mzdových nákladů. Plat zaměstnance přitom může zůstat stejný, takže ten to nijak negativně nepocítí," popsal Kouba.

Nabídek kvůli krizi ubývá, ale méně než ostatním

Pracovních nabídek pro zdravotně postižené sice v důsledku rostoucí nezaměstnanosti celkově ubylo, v porovnání s celkovým množstvím nabídek je však tento pokles výrazně menší.

Zájem o práci

Které obory mají největší zájem o zdravotně postižené
(podíl na celkovém počtu inzerátů)
IT - 26 %
Administrativa - 23 %
Prodej a obchod - 16 %
Ekonomika
a podnikové finance - 15 %
Zákaznický servis - 15%

zdroj: prace.cz/Hel

"Zatímco počet všech vystavených inzerátů u nás poklesl až o 45 procent, v případě OZP je to asi třetina. Firmy si uvědomují, že obzvlášť na některých pozicích se jim vyplatí je zaměstnávat," potvrdila tisková mluvčí portálu Práce. cz Jana Skalová. Jen na něm je v současnosti asi tisíc volných nabídek pro zdravotně postižené.

Například agentura Pancéř nyní spustila i reklamní kampaň v médiích, která podnikatele láká právě na možnost snížení pevných nákladů na zaměstnance, pokud v době krize některé práce přenechají postiženým. Problémem jsou však podle oslovených odborníků i nadále předsudky, které kolem lidí s nálepkou OZP panují.

"Řada podnikatelů si bohužel představí jen člověka na vozíku nebo s těžkým mentálním postižením. Přitom 90 procent lidí na trhu má problémy zcela jiného druhu, častá je třeba pokročilejší forma cukrovky nebo problémy se zády," popsal Kouba.

Nějaká forma zdravotního postižení nebo znevýhodnění se přitom podle Skalové týká asi milionu Čechů. "Čtvrtina uchazečů o práci z této skupiny na našem webu má vysokoškolské vzdělání a téměř polovina středoškolské. Jedná se tedy převážně o kvalifikovanou pracovní sílu," upozornila Skalová.

Zájem podporuje i stát

Povinnost zaměstnávat lidi se zdravotním postižením má každá větší firma, ze zákona připadá jeden postižený pracovník na 25 zdravých zaměstnanců.

"V České pojišťovně pracuje přes 40 lidí se zdravotním postižením. V minulosti bývali zaměstnávání v telefonních ústřednách, tato místa nyní kvůli modernizaci telefonie už neexistují. Nyní pracují například v IT, v klientském centru nebo v recepcích," uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Pokud podnik postižené nechce nebo nemůže zaměstnat, musí náhradou odvádět peníze do státního rozpočtu nebo nakupovat zboží od firem, které jako pracovníky využívají právě OZP.

Podle Nadačního fondu osob se zdravotním postižením však ani tito lidé nejsou vůči výkyvům na trhu práce imunní. "Když se propouští, jako prvních se to zpravidla dotkne zdravotně postižených," uvedla předsedkyně správní rady nadace Lenka Kohoutová. Ta zároveň upozorňuje na poměrně časté podvody, kdy se práce postižených vykazuje pouze uměle.

Mezi nejčastější pozice obsazené zdravotně postiženými patří například práce na recepcích nebo ve funkci strážných. Četnější jsou totiž lehké formy postižení, například zkrácená končetina nebo následky po rakovině prsu.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.