Lidovky.cz

Poláci touží po jaderné energii, do deseti let chtějí mít elektrárnu

Ekonomika

  17:03
VARŠAVA - Polsko, které naprostou většinu elektrické energie vyrábí z uhlí, spěchá se zavedením jádra. Největší polská energetická společnost PGE, která má projekt realizovat, plánuje první jadernou elektrárnu uvést do provozu v roce 2020. Poláci v současnosti se zavedením jaderné energie spíše souhlasí; ty, u nichž vzbuzuje obavy, chce vláda o výhodách jaderné energie začít ještě letos přesvědčovat prostřednictvím informační kampaně.

"Po roce 2020 si firmy budou muset kupovat emisní povolenky," řekla ČTK vládní pověřenkyně pro jadernou energetiku Hanna Trojanowská. Pro zastaralé elektrárny v Polsku, které 95 procent elektřiny vyrábějí z uhlí, to bude představovat obrovskou zátěž.

Premiant Francie

Největší podíl, více než tříčtvrtinový, na celkové výrobě energii má atomová energie ve Francii. Na Slovensku je to více než polovina, v Česku necelá třetina.

Polsko také v rámci zvýšení své energetické bezpečnosti potřebuje diverzifikovat zdroje, z nichž elektřinu vyrábí. Trojanowská zavedení jádra považuje za největší projekt v historii polské energetiky.

O strategii zavedení jaderné energetiky by polská vláda mohla rozhodnout koncem letošního roku. Do té doby musí připravit potřebnou legislativu a mít vybraných několik míst, kde by mohla jaderná elektrárna vyrůst, konečné slovo ale bude mít PGE.

Černobyl Poláky vystrašil 
Ministerstvo hospodářství již zveřejnilo seznam 28 možných lokalit. Je mezi nimi i Žarnowiec na severu země, kde se v 80. letech již se stavbou jaderné elektrárny začalo. Nicméně katastrofa v Černobylu a politické změny v roce 1989 vedly k tomu, že projekt spadl pod
stůl.

O dvacet let později se Polsko potýká s nedostatkem odborníků v oboru jaderné energetiky. "Po generaci, která se zabývala stavbou atomové elektrárny v Žarnowci, zůstala dost velká mezera," posteskla si Trojanowská. "To jsou lidé, kteří v energetice už nepracují nebo jsou v důchodu," dodala. Její úřad proto loni začal se školením odborníků, kteří budou na vysokých školách vyučovat budoucí jaderné experty.

PGE podle současných plánů chce v budoucnu postavit dvě jaderné elektrárny o celkovém výkonu 6000 megawattů. Náklady na jeden megawatt jsou podle údajů listu Rzeczpospolita 3,5 milionu eur (asi 91,4 milionu korun). PGE nyní jedná s energetickými společnostmi, které mají zájem s ní spolupracovat.

V listopadu memorandum o spolupráci podepsala s francouzskou EDF, což ale neznamená, že se tato společnost musí stát partnerem polské firmy při realizaci investice. Memorandum vedení PGE umožňuje, aby analyzovalo možnosti využití jaderné technologie daného partnera a náklady s tím spojené.

Tento dokument by s PGE podle Rzeczpospolité mohly podepsat
také americké společnosti GE a Westinghouse nebo jihokorejská Korea Electric Power Corporation.

Trojanowská připouští, že polská společnost je ohledně zavedení jaderné energetiky rozdělená. Se zavedeném jaderné energetiky souhlasí podle zářijového průzkumu veřejného mínění institutu CBOS 50 procent dotázaných, 40 procent je proti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.