Lidovky.cz

Tisíce firem utíkají do zahraničí. Bojí se politiků a zvyšování daní

Ekonomika

  9:19
PRAHA - Počet českých společností, které sídlí na místech považovaných za daňové ráje, loni stoupl nejvíce za poslední čtyři roky o 2153 na 11.143. V daňovém ráji tak má nyní podle agentury Čekia sídlo 3,45 procenta z 323.000 společností působících v České republice.

Daňový ráj foto: Shutterstock

K nejatraktivnějším daňovým rájům i nadále patří Nizozemí, Kypr, Lucembursko. Největší relativní přírůstek loni podle statistik zaznamenaly Panama a Belize. K úbytku naopak došlo v případě Nizozemských Antil, Lichtenštejnska a Britských Panenských ostrovů.

"V prvním pololetí loňského roku jsme pozorovali jen nízký zájem, když do daňového ráje přesídlilo pouze 154 společností, nicméně v druhé polovině roku se aktivita firem prudce zvýšila. To mimo jiné souvisí s nejistou politickou situací v České republice a tlakem na zvyšování daní v důsledku nutnosti sanace státního rozpočtu," uvedla analytička společnosti Čekia Petra Štěpánová.

Ministerstvo financí podle dřívějších vyjádření odhady objemu daní, o které ČR v souvislosti s daňovými ráji přichází, nemá. Důvodem je i fakt, že je podle MF problematické definování pojmu daňový ráj a operací, které mají za účel vyhnout se daňové povinnosti.

Za daňový ráj totiž mohou být za jistých podmínek například považovány i USA. Firma ovšem nesmí být spoluvlastněná Američanem, nesmí mít v USA žádné daňové povinnosti, nesmí obchodovat s americkými rezidenty, nesmí mít z USA žádný příjem a nesmí zaměstnávat Američany.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.