Lidovky.cz

Soumrak papíren: tříděný papír se vyváží, už ho nemá kdo zpracovat

Ekonomika

  13:43
PRAHA - České republice chybí kapacity na využití sběrového papíru. Uvedla to Asociace českého papírenského průmyslu. V roce 2008 bylo v zemi sebráno celkem 733.000 tun papíru, z toho tuzemské papírny zpracovaly 422.000 tun a dalších 311.000 tun sběrového papíru bylo ze země vyvezeno, podle asociace ke škodě české ekonomiky a životního prostředí.
Papírna (ilustrační foto)

Papírna (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V nedávné minulosti se několik projektů na výstavbu nové papírny objevilo, naráží však na odpor místních obyvatel i komplikace ze strany úřadů, uvedla asociace.

Podíl sběrového papíru jako základní vláknité suroviny v roce 2008 v ČR činil 45,7 procenta, zpětně recyklováno bylo 47,3 procenta spotřebovaného papíru. Podle asociace je to méně, než je běžné v Evropské unii. "Žádoucí úroveň je dostat se k 70 procentům recyklace a nejméně 55 procentům využití sběrového papíru v domácí papírenské výrobě," stojí v prohlášení.

Produkce papírů a lepenek v ČR předloni klesla meziročně o deset

Soumrak papíren

České papírenství se vzhledem k historickému vývoji specializuje zejména na balící a obalové papíry, které nemají v ČR dostatečné uplatnění a jsou převážně vyváženy. Naopak většina papírenských výrobků z vyšší přidanou hodnotou je do České republiky dovážena.

procent na 924.000 tun. Pokles výroby způsobilo ukončení výroby v papírnách Norske Skog ve Štětí a zastavení výroby skládačkové lepenky v papírně v Bělé pod Bezdězem na podzim.

Asociace proto vítá utvoření pracovní skupiny pro recyklaci, která v těchto dnech vzniká při Radě hospodářské a sociální dohody. Orgány veřejné a státní správy by podle asociace měly podporovat výstavbu nové papírenské kapacity. Ta prý umožní zvýšit podíl domácího zpracování sběrového papíru a omezení dovozů některých papírenských materiálů vyráběných zpracováním sběrového papíru.

Projekty ztroskotaly
Podle šéfredaktoru časopisu Papír a celulóza Miloše Lešikara v nedávné době ztroskotal například projekt na výstavbu závodu v Opatovicích nad Labem na Pardubickou s plánovanou výrobní kapacitou téměř 400.000 tun ročně.

Finská společnost Myllykoski již v roce 2006 vzdala svůj záměr vybudovat v této lokalitě za 13 miliard korun papírnu s roční produkcí až 380.000 tun papíru. Investici se rozhodla umístit v sousedství svého závodu v Německu.

Příčinou odchodu bylo podle investora vleklé povolovací řízení, které zkomplikoval i odpor veřejnosti. Pardubický stavební úřad zavalily stovky připomínek a námitek.

Podobně se oddaluje realizace projektu papírny Wanemi CZ v Zábřehu na Moravě na zhruba 250.000 tis tun recyklovaného papíru. Stavba papírny měla podle Lešikara původně začít již v roce 2008 a její provoz být zahájen již v letošním roce.

Stavba, která má vzniknout v místní průmyslové zóně, je podle krajského úřadu v rozporu s územním plánem města. Důvodem je výška zvažovaných staveb v areálu papírny, která překračuje stanovený limit. Rozpory by se ale měly odstranit po schválení nového územního plánu. Ten by podle vedení města mohl vstoupit v platnost už během letošního roku. Začátkem příštího roku by firma mohla začít stavět,a v roce 2013 zahájit zkušební provoz.

Wanemi CZ plánuje v areálu zábřežské průmyslové zóny vybudovat závod, který má ze sběrového papíru vyrábět materiál určený k produkci vlnité lepenky. Jeho součástí má být také energetický zdroj na výrobu tepla a elektřiny pomocí biomasy.

Proti stavbě papírny dlouhodobě protestuje občanské sdružení Za zdravý Ráječek i řada obyvatel města a okolních obcí. Obávají se totiž prašnosti, zápachu, exhalací nebo vysoké dopravní zátěže. Domáhali se dokonce vyhlášení referenda, to ale zastupitelé města odmítli.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.