Lidovky.cz

Týden na trzích: Řecko otřásá burzami, ale Amerika kráčí kupředu

Ekonomika

  15:31
Řecko se snaží prodat státní dluhopisy, které Čína nechce. FED i Obama na uklidňující vlně. Výsledková sezóna pokračuje a v Davosu se setkávají politici a obchodníci ve skromnějším duchu. Dolar poráží euro.

Burza foto: AFP

Uplynulý týden byl ve znamení zvýšené nejistoty, která byla následkem výprodejů z minulého týdne po překvapivých zprávách z Číny a prohlášení prezidenta Obamy ohledně regulace finančních trhů.

Ani tentokrát nedokázaly události a makrodata investory zcela uklidnit, aby zaveleli k nákupům a tím k obratu trhu, ale přece jen už bylo znát jisté zklidnění situace.

Z Číny žádné zprávy o utahování měnové politiky nepřišly, ale Řecko se svou trochou do mlýna přišlo. Poté, co se v tisku objevila zpráva o zájmu Číny skoupit řecké státní dluhopisy v objemu 25 mld. euro, vypadalo to na uklidnění situace na dluhopisovém trhu v Eurozóně, aby následně řecká vláda zprávy dementovala s tím, že jednání s čínskou centrální bankou teprve probíhají, v překladu asijský obr nemá zájem.

Výnosy řeckých státních dluhopisů oproti německým se dostaly na největší rozdíl od vzniku měnové unie a nezbývá než věřit prohlášení eurokomisaře Almunii v Davosu, že státní bankrot v Eurozóně je prostě nemožný.

Z druhé strany Atlantiku naopak přicházely zprávy potvrzující, že zotavování pokračuje, což ve středu potvrdil i FED, který po ujištění, že nechá úrokové sazby u nuly, zhodnotil pozitivně vývoj ekonomické situace.

Co mohlo investory trochu znervóznit byla absence hodnocení špatné situace na trhu bydlení a přetrvávající vysoké nezaměstnanosti, které mohou růst ještě náležitě zkomplikovat. Na druhou stranu, spotřebitelská důvěra ve Spojených státech nečekaně vzrostla a ukázalo se tak, že každodenní situace amerických spotřebitelů se zlepšuje.

Navíc, páteční ukazatel HDP za 4.čtvrtletí vykázal růst o 5,7%, nejvíce za posledních 6 let. Prezident Obama v pravidelné zprávě o stavu Unie trochu zmírnil svá ostrá prohlášení o regulaci finančních institucí a zmínil potřebu další diskuze. Obama si je vědom, že ztráta supervětšiny ho limituje v jeho plánech a při hlasování o důležitých návrzích bude potřeba zapojit staré dobré vyjednávání v kuloárech. Střet o budoucí podobu regulace bankovnictví probíhá i na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, kde proti sobě stojí politici a obchodníci.

Na pozadí makroekonomických událostí pokračovala série hospodářských výsledků. Své hospodaření ukázalo několik technologických společností, některé překvapily příjemně, jiné méně. Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl o 60% díky dobrým prodejům operačního systému Windows 7, který si na rozdíl od Windows Vista našel své zastánce i mezi programátory.

Finská Nokia překonala svým ziskem i tržbami očekávání analytiků poté, co dokázala úspěšně naskočit do rozjetého vlaku smartphonů a získat zpět část tržního podílu. Americká Motorola tak úspěšná nebyla, když reportovala horší výsledky a ještě snížila výhled na tento rok. Apple výsledky opět vyloženě nezklamal, ale prezentace tabletu iPad byla spíše rozpačitá, protože nad jeho využitím visí otazník, obzvlášť, když této hračce chybí takové důležité prvky jako třeba podpora USB. Akcie Apple zareagovaly ve čtvrtek poklesem o 4%. Švýcarský Novartis zvýšil zisk úspěšným prodejem vakcíny proti viru H1N1. Ze "staré" ekonomiky se v dobrém světle ukázal německý Siemens, který překvapil čtvrtletním ziskem místo ztráty.

V průběhu týdne oslabovalo euro proti dolaru kvůli situaci v Řecku. Dolaru navíc pomohla dobrá makrodata, která potvrzují zotavení, takže týden zakončuje pod 1,4 dolary za euro. Posilování dolaru působilo negativně na komodity a například barel severomořské ropy Brent v týdnu propadl pod 75 dolarů za barel.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.