Lidovky.cz

Dukovany mají do pěti let dosloužit. ČEZ plánuje obnovu a další blok

Ekonomika

  10:37
DUKOVANY - Jaderná elektrárna Dukovany na Třebíčsku plánuje po čtvrt století výroby namísto útlumu další rozvoj. Díky obnově stoupá výkon zařízení, podle dřívějších informací elektrárny by v Dukovanech mohl přibýt i nový blok. Opět se zvažuje stavba teplovodu do Brna.

Jaderná elektrárna Dukovany. foto: Tomáš HájekLidové noviny

Pilíř české energetiky

Starší ze dvou českých jaderných elektráren, která v 70. a 80. letech vyrostla nedaleko jihomoravské obce Dukovany, patří po čtvrtstoletí provozu podle statistik mezi nejlépe provozovaná zařízení svého druhu na světě. Elektrárně, ve které byla jaderná reakce poprvé spuštěna 12. února 1985, navíc patří pozice největšího dodavatele elektřiny v České republice. Až letos by ji měl podle plánů překonat mladší jaderný zdroj v Temelíně.Čtyři dukovanské a dva temelínské reaktory navíc dodávají přibližně třetinu veškeré roční produkce elektřiny společnosti ČEZ, dohromady produkují zhruba 27 miliard kilowatthodin

Štěpná reakce v prvním dukovanském bloku byla zahájena 12. února 1985. Podle původního projektu by měla životnost prvního ze čtyř atomových bloků končit už za pět let, ale ČEZ se snaží modernizací za miliardy korun prodloužit provoz elektrárny na 50 až 60 let.

Dukovany se od té doby staly největším a nejlevnějším výrobcem české elektřiny, v posledních letech pokrývají asi pětinu domácí spotřeby. Letos poprvé má Dukovany v dodávkách proudu překonat mladší atomová elektrárna v Temelíně.

Další blok je na spadnutí, už se skupují pozemky

Podle dřívějších informací elektrárny by se v Dukovanech mohl stavět další výrobní blok. Realitní kancelář teď vykupuje pro ČEZ pozemky v sousedství elektrárny, plány na případnou novou výstavbu ale nechtěl Spilka komentovat s poukazem na to, že by to mohlo vést ke spekulativním nákupům půdy v této lokalitě.

Obce Dukovany a Rouchovany, na jejichž území se elektrárna nachází, se dalšímu rozvoji tohoto energetického zdroje nebrání. Obě už rozhodly o prodeji celkem skoro 20 hektarů na tento účel. "Jsme připraveni být vstřícní pro rozšíření provozu jaderné elektrárny. Pracuje tam významná část obyvatel Rouchovan a je to obživa pro celé okolí," potvrdil rouchovanský starosta Vladimír Černý. V elektrárně je zaměstnáno kolem 1200 lidí.

Podporu má elektrárna také v sousedních Dukovanech. "Čistě materiálně vzato, je to subjekt, který vydělává peníze a část peněz tady zůstává," zdůvodnil starosta Miloš Kudera. Jako rodák z obce Skryje, která kvůli stavbě atomové elektrárny zanikla spolu s vesnicemi Lipňany a Heřmanice, nemá ale na její počátky moc dobré vzpomínky. "Když se rozhlédneme po kraji, je to už něco jiného, než jsme znali. Ztráta krajiny je zkrátka daní za materiální výhody," shrnul.

ČEZ má s jadrnou elektrárnou velké plány

Dukovanské bloky dostávají licence vždy na deset let provozu, teď je mají do roku 2015 až 2017. Modernizace, zaměřená na prodloužení životnosti Dukovan, patří k nejrozsáhlejším projektům společnosti ČEZ. Podle údajů elektrárny se skládá asi z 230 dílčích akcí s náklady převyšujícími 14 miliard korun. Kvůli prodlužování životnosti elektrárny začala firma ČEZ spolupracovat se školami, aby si zajistila kvalifikované síly pro její provoz nejméně do roku 2045. V letech 2015 až 2025 totiž odejde do důchodu přes 400 pracovníků.

Nápad na využití části odpadního tepla z Dukovan se poprvé objevil už při stavbě elektrárny. Zájem o vybudování teplovodního vedení pro vytápění Brna byl oživen v posledních letech kvůli zdražování zemního plynu. Podle Spilky ale bude konečné rozhodnutí záviset i na brněnské radnici a tamních teplárnách. Mluvčí tepláren Liliana Geisselreiterová ale řekla, že v této souvislosti teď podnik žádné informace neposkytuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.