Lidovky.cz

Solária se potácí nad propastí, kontroly je nutí nakupovat nové stroje

Ekonomika

  10:47
PRAHA - Loňské zavedení přísnějších evropských norem pro solária jejich tuzemští provozovatelé naprosto nezvládli. Následné kontroly České obchodní inspekce s alarmujícími výsledky se jim těžce podepsaly na tržbách a kvůli strachu lidí z rakoviny až třetina z nich zkrachovala. Nyní se pokoušejí ujetý vlak dohnat.
Solárium - ilustrační foto

Solárium - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zkontrolujeme každé solárium v Česku

Inspektoři nyní nakoupili měřicí zařízení za 1,5 milionu korun a kontrole údajně neujde ani jediné solárium v Česku. "Od nynějška budeme postupovat systematicky a do dvou let chceme plošně zkontrolovat všech 5 tisíc přístrojů v soláriích. V žádném případě netvrdíme, že by dosavadní kontroly vypovídaly o situaci všech solárií. My jen chceme, aby se začala chovat podle norem," řekla ředitelka inspekce Příhodová.

"Je těžké odlišit od sebe dopady krize a mediální kampaně spojené s kontrolami. Pokud celkový pokles návštěvnosti činí 40 procent, tak bych to viděl půl na půl," popsal současný stav Martin Šembera, majitel velkoobchodu a sítě solárií Shark.

Česká obchodní inspekce navíc minulý týden zveřejnila výsledky dalších kontrol, ve kterých propadlo deset solárií z jedenácti. Provozovatelé sice upozorňují, že jde o říjnové kontroly a situace se od té doby změnila, sami nicméně volají po tom, aby se trh pročistil.

Zničená pověst rozeštvala provozovatele

"Já sám jsem pro, aby se za nedodržování norem zavedly postihy velice tvrdé, třeba i likvidační. Když někdo předpisy nedodržuje a dělá nám ostudu, ať ho zavřou. Takové tu nechceme ani my," prohlásil Šembera. Zejména velká solária tak po studené sprše rychle otočila a sama tlačí na co nejrychlejší zavedení nových pravidel do praxe.

"Nová pravidla jsou pro nás velkým plus. Jednoznačně je to šance, jak si zlepšit pověst. Když budou normy všichni dodržovat, tak náš obor na tom může jenom získat," uvedl Michal Kárych z České asociace zdravého opalování.

Tu založili provozovatelé solárií jako reakci na masový odliv klientů loni v létě, který přišel po zveřejnění prvních kontrol ČOI zaměřených na nová pravidla. V následujících týdnech došlo k propadu návštěvnosti až na 20 procent původního stavu.

Trubice již je podle nové normy

Čím větší je pozornost veřejnosti i médií, tím větší je proto také zájem solárií o výměnu nevyhovujících trubic za nové. "Dnes už prodáváme jenom trubice splňující nové normy a zájem o ně se velmi výrazně zvedl," řekl Šembera a dodává: "Všude jsou lidé dobří i špatní, ale v našem případě jsou všichni házeni do jednoho pytle. Doplácejí na to pak i seriózní provozovatelé."

Také ČOI potvrzuje, že si všímá zvýšené snahy situaci ve vlastním zájmu řešit. "I kdyby nechtěli, tak vědí, že na nová pravidla musí přistoupit. A že musí přesvědčit i ty, kteří třeba nedávno nakoupili starší přístroje. Je dobře, že se tomu asociace začala věnovat," uvedla ředitelka inspekce Jana Příhodová.

Prokletí českých solárií

Od minulého roku zavedla Česká republika přísnější limity pro trubice používané v soláriích. Velká část provozovatelů to však podcenila a neprovedla změny. Výsledky série kontrol zveřejnila Česká obchodní inspekce v červnu. Propadlo šest z osmi zařízení a lidé se začali soláriím vyhýbat. Některé provozovny v srpnu hlásily pětinové tržby, čtvrtina až třetina z nich zřejmě zkrachovala. Ještě po několika měsících byla návštěvnost 50%. Provozovatelé reagovali založením asociace zdravého opalování. Na ministerstvu zdravotnictví začala probíhat jednání o přesných pravidlech provozu. Minulý týden byly zveřejněny výsledky dalších kontrol provedených v říjnu a listopadu minulého roku. Požadované limity překročilo deset solárií z jedenácti, některá až čtyřikrát. Česká obchodní inspekce postupně prověří všechny podnikatele v oboru.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.