Lidovky.cz

Televize skupují seriály z dob tuhého socialismu. Je to pro ně zlatý důl

Ekonomika

  10:19
PRAHA - Ani výrazné zdražení neoslabilo poptávku televizí po seriálech z éry komunismu. Zatímco Nova chce oprášit Ženu za pultem, žebříčkům TV Barrandov zase vévodí Třicet případů majora Zemana.

30 případů majora Zemana foto: ČTK

Česká televize ví, jak vydělat

Česká televize, která je vlastníkem práv, sílící trend rychle podchytila. Už na konci minulého roku zvýšila ceny některých starších seriálů, ze kterých se stává stále výnosnější byznys, až o 200 procent. "Zájem o produkci nejen Československé, ale i České televize je poměrně velký a určitě větší než v minulých letech. Ukazuje se, že diváci si původní tvorbu žádají," komentoval to mluvčí České televize Ladislav Šticha.

Miliony korun loni vydělala televize Nova díky ohlasu diváků i inzerentů na uvedení seriálu Chalupáři. Nyní chce svůj úspěch zopakovat ještě silnějším kalibrem z archivu Československé televize. Za dosud neupřesněnou sumu nakoupí seriály Žena za pultem a Chlapci a chlapi.

"Nova nakupuje a vysílá již řadu let staré české seriály, které se setkávají se značným ohlasem. Obecně cítíme, že téma retro v tuto dobu u diváků silně rezonuje," uvedla k tomu mluvčí televize Nova Michaela Fričová.

Rostoucí zájem lidí vyšvihnul cenu

Ani rostoucí ceny za nákup práv však s ohledem na takřka stoprocentní jistotu diváckého úspěchu zájemce neodradí. "Nova nakupuje a nasazuje staré české seriály již řadu let a určitě v tom chce pokračovat. Vše ale závisí na konkrétních jednáních a obchodních podmínkách, které z nich vzejdou," řekla Fričová.

Seriály, jejichž uvedení ještě před několika lety budilo veřejné pohoršení, jsou dnes stěžejní součástí programu i na komerční TV Barrandov. Už s prvními odvysílanými díly seriálu Třicet případů majora Zemana televize zlomila rekordy ve sledovanosti. Seriál se tak zařadil do čela žebříčku nejvýnosnějších programových akvizic.

Ideologické kousky jsou i dobře řemeslně provedené

"Ten hlad tady je, ale nemyslím si, že je to úplně v pořádku. Utvrzujeme se tak v určitých stereotypech o té době. Lidé některé věci nechtějí vidět a posiluje se představa, že vlastně o nic nešlo," řekl mediální kritik Vladimír Just.

Sám však přiznává, že ideologie je mnohdy dobře skrytá a z řemeslného i komerčního hlediska jde o téměř dokonalé produkty, na kterých se navíc výrobně nešetřilo. Přesto však podle něj nelze kontext jejich vzniku úplně opomíjet.  "Například Poláci by nikdy nedopustili opakování seriálu, který je nějak proruský. Neříkám, že by se měly zakazovat, ale kdyby přístup televizí nebyl tak cynický, bylo by to lepší," dodal Just.

Podle Štichy jsou kromě seriálů Jaroslava Dietla a dalších známých sérií ze 70. a 80. let na trhu žádané zejména seriály pro děti jako Arabela, Chobotničky ze třetího patra nebo Pan Tau.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.