Lidovky.cz

Rusko si myslí, že je energetická velmoc. Přitom na to nemá

Ekonomika

  15:53
MOSKVA - Od chvíle, kdy bývalý ruský prezident a nynější premiér Vladimir Putin získal kontrolu nad plynárenským koncernem Gazprom, Kreml považuje Rusko za energetickou velmoc, která může jiným zemím diktovat díky svým obrovským zásobám surovin. Ale pravda je trochu někde jinde, napsal dnes ruský list The Moscow Times.
Rusko hrozí přerušením dodávek ropy do Česka (ilustrační foto)

Rusko hrozí přerušením dodávek ropy do Česka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Rusko v roce 2008 vytěžilo 640 miliard metrů krychlových zemního plynu, z čehož 550 miliard kubíků připadlo na Gazprom. Ve stejném roce Spojené státy vytěžily 580 miliard metrů krychlových plynu. Tedy méně než Rusko, ale více než Gazprom. Pročpak je však Rusko považováno za energetickou velmoc, ale USA nikoliv?

Objem plynu je jistě důležitý, ale ještě důležitější jsou příjmy z jeho prodeje. Průměrná cena zemního plynu podle kontraktu Henry Hub v roce 2008 činila 323 dolarů za tisíc metrů krychlových, tedy celkové příjmy USA se pohybovaly okolo 185 miliard dolarů (zhruba 3,5 bilionu Kč). Ale Gazprom z prodeje plynu do západní Evropy utržil pouze 47 miliard dolarů.

Nový ruský ropný terminál Kuzmino nedaleko Nachodky.

Jak může být Rusko považováno za energetickou velmoc, když USA vydělaly v roce 2008 na prodeji plynu 185 miliard a Gazprom 47? Propast se loni ještě zvětšila.

Těžba plynu v Rusku klesla na 575 miliard kubíků, z čehož 460 miliard připadlo na Gazprom. Ale pravý opak se odehrál ve Spojených státech, kde díky těžbě z nekonvenčních nalezišť celkový výtěžek vzrostl na 620 miliard metrů krychlových a USA předhonily Rusko.

Současně cena plynu v USA klesla na 177 dolarů za tisíc metrů krychlových.

Zemi chybí chemický průmysl
Jak může být Rusko energetickou velmocí, když Gazprom vytěžil o čtvrtinu méně plynu než USA? Odpověď je prostá. Rusko je energetickou velmocí ze zanedbání. Chybí mu opravdový chemický průmysl.

V USA je chemický průmysl největší na světě a každým rokem spotřebovává na dva miliony terajoulů energie, zatímco ruský chemický průmysl je dvanáctý na světě a ročně spotřebuje 110.000 terajoulů.

Rusko se svou obrovskou rozlohou, mrazivým podnebím a nízkou energetickou účinností spotřebovává 280 miliard metrů krychlových plynu na domácím trhu.

USA, kde jsou vyšší jak průměrné teploty, tak energetická účinnost, potřebují pro domácí trh 670 miliard kubíků. Ale konsolidované příjmy amerického chemického průmyslu v roce 2008 dosahovaly 400 miliard dolarů.

Putin chce raději ovládnou Evropu než investovat
Putin se od chvíle, kdy ovládl Gazprom, snaží za pomoci plynovodů získat kontrolu nad Evropou. Ale proč nerozvíjí domácí chemický průmysl místo toho, aby marnil peníze a energii v plynovodech? Ty každým rokem přepravují méně plynu a investice do nich se nikdy nevrátí.

31.1.2010 V Litvínově přímo u benzinky kde jsem bral naftu. V těsném sousedství jezdí i tramvaje a docela je cosi ve vzduchu  nechutně chemicky cítit.

Rozvoj chemického odvětví by vyžadoval od Putina naprosto odlišný přístup než těžba plynu. Zaprvé, Dow Chemical a DuPont jsou ve Spojených státech v soukromých rukou, takže by bylo těžké vysvětlit, proč v Rusku musí být chemičky státní. Zadruhé, výrobky chemiček se prodávají na volném trhu, zatímco Putinův přístup spočívá v ničení trhů, v Rusku i v cizině, a ve využívání monopolů k diktování cen a zaručeným výdělkům.

Kreml sám sebe stále ujišťuje, že plynovody ovládá Evropu jako rukojmí. Ale ve skutečnosti Rusko drží jako rukojmího sama sebe tím, že spoléhá výlučně na plynovody a kolosálně špatně spravuje svůj energetický a chemický průmysl, napsaly The Moscow Times.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.