Lidovky.cz

Polsko vybralo místa pro jaderné elektrárny, chladit je možná bude moře

Ekonomika

  14:59
VARŠAVA - Žarnowiec na severu Polska je místem, kde by podle návrhu ministerstva hospodářství mohla vyrůst první polská jaderná elektrárna. Další by pak mohla vzniknout v jedné ze dvou lokalit také v severní části země, oznámila dnes na tiskové konferenci vládní pověřenkyně pro jadernou energetiku Hanna Trojanowská.

Odstavená litevská jaderná elektrárna Ignalina uvrhla zemi do energetického vazalství. foto: ČTK

Jedním z hlavních kritérií je blízkost vody pro chlazení reaktoru. Žarnowiec v Pomořanském vojvodství byl od začátku "favoritem" mezi 28 obcemi, které by jadernou elektrárnu chtěly mít. Leží u jezera, ale Trojanowská uvedla, že je možné postavit kanál na mořskou vodu.

Projekt zastavil Černobyl
Stavba jaderné elektrárny tu už začala v 80. letech v místě zbořené vesnice Kartoszyno. Nicméně katastrofa v Černobylu a politické změny v roce 1989 vedly k tomu, že projekt spadl pod stůl. Pawel Olko z Institutu jaderné energetiky Polské akademie věd upozornil, že ze stavby z 80. let nebude možné pro novou elektrárnu nic využít. "Se vším se bude muset začít od nuly," řekl v televizi TVN24.

Většina proudu z uhlí

Stavba jaderné elektrárny má začít v roce 2014, podle Topolnického potrvá pět až šest let a práci na ní najde 10.000 až 15.000 lidí.

V Polsku se v současnosti až 95 procent elektrické energie vyrábí z uhlí, většina elektráren je zastaralá. Zavedením jádra chce země snížit objem emisí oxidu uhličitého a diverzifikovat své zdroje energie.

Druhá jaderná elektrárna měla za komunismu vzniknout v obci Klempicz na severu Velkopolska, kandidátem je tato obec i nyní. Trojanowská řekla, že obyvatelé Žarnowce a Klempicze mají oproti ostatním Polákům větší povědomí o jaderné energetice. Třetí možnou lokalitou pro jadernou elektrárnu je Kopań ležící nedaleko pobřeží Baltského moře v Západo-Pomořanském vojvodství.

Jadernou elektrárnu má vybudovat největší polská energetická společnost PGE, která také bude mít poslední slovo při výběru lokality. Podle plánů vlády by první blok měl být uveden do provozu v roce 2020. PGE chce vybudovat dvě jaderné elektrárny, každá z nich má mít výkon okolo 3000 megawattů. Náklady v přepočtu na jeden megawatt výkonu budou podle Trojanowské činit tři až čtyři miliony eur (asi 76,4 až 101,9 milionu Kč).

Postaví je ČEZ?
PGE chce elektrárnu postavit se zahraničním partnerem, který má s jadernou energetikou zkušenosti. V této souvislosti polská média píší o amerických firmách General Electric a Westinghouse, francouzské EDF či Arevě, ale také o české elektrárenské společnosti ČEZ nebo Korea Electric Power.

Náměstek ředitele PGE Wojciech Topolnicki dnes řekl, že společnost by partnera i technologii pro jadernou elektrárnu měla vybrat do konce letošního roku. V konsorciu chce elektrárenská skupina, kterou v současnosti z 85 procent vlastní stát, mít nejméně 51procentní podíl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.