Lidovky.cz

Zmizí tradiční suši? V Kataru se jedná o zákazu lovu tuňáků

Ekonomika

  14:04
DAUHÁ - Co je třetím největším nelegálním byznysem na světě? Pokud tipujete, že pašování lidí nebo praní špinavých peněz, jste na omylu. Jde o obchod s chráněnými zvířaty a jejich částmi.

Sushi foto: Reprofoto

Podle loňského vyjádření šéfa Světové banky Roberta Zoellicka jde o byznys s ročním obratem minimálně deset miliard dolarů (asi 185 miliard korun) a následuje hned po obchodu s drogami a pašování zbraní. A možná to brzy bude ještě víc.

Seznam zvířat, se kterými je zakázáno obchodovat, se má rozšířit o tuňáky a červené a růžové korály. Jedná o tom organizace CITES (sdružení 175 zemí, signatářů Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin) v katarském Dauhá. Jasno bude do konce zasedání 25. března.

Japonci proti USA
Tyto návrhy vzbudily velký odpor. Tuňák je surovinou pro oblíbené a tradiční japonské jídlo suši a sušimi. Japonci jsou samozřejmě proti okamžitému zákazu a to přesto, že se odhadovaný počet tuňáků ve světových mořích zmenšil za poslední půlstoletí o víc než dvě třetiny.

tuňák obecný (ilustrační foto)

Zákaz podporují Spojené státy a země Evropské unie. EU ovšem až od roku 2011. Vymohly si to některé členské státy – údajně Kypr a Malta – a Evropská komise, která nechce komplikovat vstup rybářského Islandu do unie. Přesto Willem Wijnstkers, tajemník CITES, řekl agentuře AFP, že podpora zákazu lovu tuňáků roste a pravděpodobně bude schválen.

Dalším problémem je návrh na omezení obchodu s korály a výrobky z nich, tedy šperky. Hlavním dovozcem jsou Spojené státy, které jsou pro zákaz. Vyvážejí je rozvojové státy, které jsou proti.
Střetnutí se očekává i kvůli možnému uvolnění obchodu se slonovinou.

Obchod se slonovinou je od roku 1989 zakázán a státy, které chtějí slonovinu legálně prodat, musí požádat CITES o povolení. V posledních letech bylo uděleno jen třikrát. Některé africké státy mají ale přebytek slonů a chtějí obchod se slonovinou přeřadit v rámci úmluvy CITES z kategorie úplný zákaz obchodu do kategorie, kde je obchodování pouze kontrolováno.

Na rybím trhu v Tokiu byl vydražen tuňák za více než tři miliony korun.

Odpůrci tvrdí, že legální prodej slonoviny vede ke snížení ceny, tím se zvýší poptávka a tím pádem i nelegální obchod. Statistiky zabavené nelegální slonoviny tomu ale nenasvědčují. Když byl v roce 1999 povolen velký prodej slonoviny, objem nelegálních dodávek poklesl. Cena se zřejmě snížila tak, že se už pytláctví tolik nevyplácelo.

Odbourat dotace
Zákaz obchodu s ohroženými zvířaty zvyšuje jejich stavy, zřejmě jen pokud je krátkodobý a pokud lidé mají motivaci chránit zvířata ve volné přírodě. Mnohé státy sice zakazují obchod s ohroženými zvířaty, ale zároveň dotují rozšiřování zemědělské půdy, tedy ničení prostředí pro volně žijící zvířata.

Podobné je to s dotacemi pro rybáře. Zároveň by se zákazy neměly vztahovat na zvířata chovaná uměle. Ať už jde o slony, tygry nebo i ryby. Státy by naopak měly podporovat umělé chovy. Nedávno třeba japonská firma Burimy zahájila vývoz tuňáků narozených z vajíček a odchovaných v umělé líhni.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.