Lidovky.cz

Hon na sluneční peníze vrcholí. Kdo si z dotací ukousne více?

Ekonomika

  10:01
PRAHA - Spekulanti urychleně hledají investory pro již rezervované projekty na výstavbu slunečních elektráren. Bojí se dramatického poklesu výkupních cen v příštím roce.

Solarní panely. foto: Lidovky.cz

Úsilí investorů vydělat co nejvíce na dosud štědře dotované výrobě elektřiny ze sluneční energie vrcholí. Snaží se zprovoznit sluneční elektrárny ještě v letošním roce, aby dosáhli na vyšší výkupní ceny. Od příštího roku tyto ceny výrazně klesnou.

Čtěte více:


"Platí totiž, že pokud nebude výstavba elektrárny zahájena letos v červenci, je pramalá šance zařízení do konce roku připojit a mít tak garantované stávající výkupní ceny. Nyní ceny dosahují maxima a dále již budou jen klesat," potvrzuje Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Ambruz &Dark, která zastupuje několik investorů ve fotovoltaickém průmyslu.

Kulminující poptávka po slunečních elektrárnách postavila do pozoru i stovky spekulantů, kteří si s předstihem zarezervovali místo v přenosové síti, aniž by sami disponovali konkrétním projektem Nyní se snaží "vyšponovat" cenu za prodej zarezervovaných kapacit na maximum. Jejich vyjednávací pozici posílila i únorová iniciativa správce přenosové soustavy ČEPS nepřipojovat nové fotovoltaické elektrárny do soustavy. Hrozilo by prý její přetížení.

Distribuční společnosti ČEZ, E. ON a PRE následně žádosti vyhověly a kladná stanoviska k žádostem o připojení nových solárních a větrných elektráren do sítě přestaly udělovat v polovině února.

Když nebude výherní lístek v solární loterii včas proplacen,
propadne Zatímco v loňském roce požadovali spekulanti za odprodej kapacity na výrobu 1 MW elektřiny 7 až 10 milionů korun, v letošním prvním čtvrtletí již žádali 10 až 14 milionů korun. "Požadované ceny se v některých případech staly zcela nerealistickými. Zaznamenali jsme požadavek i na 20 milionů korun
za 1 MW," uvedl Hrnčíř.

Čas – hlavní nepřítel investorů i spekulantů
Boj s časem nyní svádějí jak investoři, tak i spekulanti. Výhodnost investic do fotovoltaiky totiž s očekávaným poklesem výkupních cen v příštím roce výrazně poklesne. V současnosti je Česko vůči solárním zdrojům nejštědřejší v celé Evropě.

Výkupní cena elektřiny ze solární energie činí 12,250 Kč za MW, Energetický regulační úřad (ERÚ) má přitom doposud pravomoc snížit roční výkupní ceny maximálně o pět procent. Podle nedávno schválené novely však bude moci ERÚ již v příštím roce snížit ceny výrazněji. Poslanec ODS Oldřich Vojíř, který se na přípravě novely podílel, odhaduje, že ERÚ může snížit ceny až o 25 procent.

Vize dramatického poklesu výkupních cen nutí investory spěchat. "U projektů, kde není jistota dokončení v letošním roce, nelze predikovat cenu, tudíž ani kalkulovat návratnost projektu a zajistit si tak financování od banky," řekl Hrnčíř.

Spěchat začínají i spekulanti. Je jim jasné, že rezervované projekty, které neudají v nejbližší době, se v budoucnosti mohou stát prakticky neprodejnými. Hrnčíř upozornil, že podobná situace již v minulosti nastala ve Španělsku a těm, co neprodali včas, zůstal jen bezcenný nerealizovaný projekt. "Jejich výherní lístek v solární loterii nebyl včas proplacen a propadl," řekl Hrnčíř.

Dodal, že pouze 10 až 20 procent z celkových rezervovaných kapacit má šanci být realizováno do konce letošního roku. Podle České fotovoltaické asociace je reálné, aby v Česku vzniklo do roku 2011 zhruba 1200MW nových solárních zdrojů, a nikoli 9500 MW, což měli investoři u distributorů rezervováno. Nyní je v ČR instalováno 480MW těchto zdrojů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.