Lidovky.cz

Studenti o sklářství nemají zájem. Uplatnění na trhu by přitom našli

Ekonomika

  12:03
PRAHA - Trend ve výběru středních škol se nemění. O učňovské obory není zájem. Výjimkou nejsou ani ty sklářské. Přitom uplatnit se na trhu podle ředitelů škol není problém. Ekonomická krize sice poškodila několik podniků, skláři ale mají práce dost.
Sklář - ilustrační foto.

Sklář - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Střední školy v těchto dnech bojují o studenty. Mezi uchazeči už si vybírají převážně jen prestižní gymnázia. Nabídka totiž vysoce převyšuje poptávku. Většina středních škol je tak ráda, že své kapacity vůbec naplní.

Také uchazečů o učení se sklářství se najde jen několik. "Ekonomická krize se podepsala velmi výrazně," připustil Martin Hlubuček, zástupce ředitele Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě.

Škola je na tom ale podle něj ještě dobře. Kapacitu dvaceti studentů sice zatím zaplněnou nemají, i tak je prý čtrnáct budoucích studentů prvního ročníku velký úspěch. I přes nevelký zájem o obor navíc škola nerezignovala na talentové zkoušky. Tedy neberou každého.

Jak ubývá počet sklářů

V roce 1989 zaměstnávaly české a slovenské podniky v oboru kolem 100 tisíc pracovníků. V roce 2008 se jejich počet pohyboval už jen kolem 30 tisíc, nyní počet sklářů po důsledcích ekonomické krize klesl na zhruba 20 tisíc.

Adeptů o studium sklářství přitom bývaly stovky. "Nejsou to ty doby, kdy bylo 200 přihlášek a z toho se vybíralo 30 studentů. Děti odcházely s brekem, že jim to nevyšlo," zavzpomínal Hlubuček na počátek 90. let.

Připomněl, že tehdy však nebylo několik uměleckých škol v každém kraji. "Teď je v Česku 180 škol s uměleckým zaměřením, to je přeci bizarní," podotkl.

Zájem o sklářství není ani z hlediska technické stránky. Na obor Mechanik operátor sklářských strojů na Střední škole technické AGC v Teplicích se podle ředitele Josefa Dvořáka letos hlásí jen čtyři uchazeči. Loni pro obdobný nezájem maturitní sklářský obor ani neotevřeli. Letos se proto rozhodli přiřadit zájemce ke studentům jiných oborů.

Práce pro skláře je dost
"V kraji zkrachovaly velké firmy - od Crystalexu až po Jablonex," uvedl Hlubuček, podle kterého to hodně ovlivnilo rozhodování rodičů při výběru střední školy pro své potomky.

Podle něj však není problém práci v oboru najít. "Co se bohužel nikde moc nepsalo, neříkalo a co nám skutečně uškodilo asi nejvíc, je, že malé sklářské firmy mají práce dost," řekl Hlubuček.

Sklářství už podle něj o velkém průmyslu, kdy firmy měly tisíce zaměstnanců, nikdy nebude. Průmyslu se ale velice daří v rodinných firmách, ve kterých uplatnění nalézt lze. Zde však nejde o strojovou výrobu jako ve velkých firmách, ale o ruční práci. 

"Školní turistika" kvete
Nedostatkem sklářů trpí podle ředitele Jiřího Rezka ze Střední průmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech například i firma Moser.

Právě pro ni vyučuje škola své studenty. I přesto je zájem o sklářství malý. "Mizérie je to," povzdechl si Rezek.

Uchazečů o tříletý učňovský obor má letos škola prozatím jen sedm z celkem minimálně dvanácti nabízených míst. Loni na tom škola byla ale mnohem hůře kvůli konkurzu na karlovarskou porcelánku Thun. "To byla naprostá katastrofa. Nepřihlásila se ani noha," připomněl Rezek.

Žáci v prvním ročníku ale podle Rezka ještě nejsou žádným vítězstvím. Ačkoli totiž na učení žáci nastoupí, školu jich mnoho nedokončí. Podle Rezka totiž momentálně kvete "školní turistika": "Mladí jsou líní. Do školy se jim chodit nechce. Půl roku chodí do jedné školy, dva měsíce do druhé, pak si prodlouží prázdniny a v září nastoupí na kuchaře," poukázal na jeden ze středoškolských problémů Rezek.

Moser skláře dováží, studenty neláká ani stipendium
Uplatnění by přitom vyučení studenti našli. "My učíme pro sklárnu Moser a té se krize vůbec nedotkla. Nestačí plnit zakázky," uvedl Rezek. Firma podle něj skláře vyučené pro ruční výrobu skla pro Moser shání, kvůli nedostatku je ale vozí z ciziny.

Studenty podle ředitele nelákají ani bonusy, které Moser nabízí: "Stipendium a náborový příspěvek 50 tisíc korun. Moser jim dává i plnou výbavu - montérky, vercajk, všechno dostanou To se jim ale zdá málo, to jsou malé peníze," dodal Rezek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.