Lidovky.cz

Internet se otřásl v základech. Vznikla první doména nepsaná latinkou

Ekonomika

  12:40
KÁHIRA - Svět internetových domén už po dnešku nebude nikdy jako dřív. Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN) dnes povolilo a spustilo první tři jména domén používající jiné znaky než latinku. Zaregistrované adresy jsou v arabštině.

Dnes byla spuštěna první doména psaná jinak, než latinkou. foto: Reprofoto

Od dneška můžete navštívit http://موقع.وزارة-الأتصالات.مصر/  a další dvě domény psané arabským písmem, nicméně k jejich fungovaní je nutný prohližeč, který podporuje systém IDN (Inaternational Domain Name).

I poté je však pravděpodobné, že se adresa nezobrazí správně a prohlížeč si ji převede do znaků, kterým rozumí. Všechny tři domény spustila nejlidnatější arabská země - Egypt - a vedou na stránky tamních vládních institucí.

Spuštění této přelomové změny se letos očekávalo. Americký mediální server Mashable upozorňuje, že dnešek je to velký den hlavně po ty, kteří nemluví anglicky a používají jiný typ písma či znaky, které současný "poangličtělý" internet nezná.

Uživatelé internetu si však na tuto novinku musí nejprve zvyknout. Problémy můžou způsobit například různé typy klávesnic nebo také fakt, že arabština se píše zprava doleva. 

Egypt jako pionýr
Egypt si zažádal o registraci první internetové domény psané arabským písmem už v prosinci. Egyptský ministr pro informační technologie Tárik Kamál při té příležitosti připomněl, že ve světě žije přes 300 milionů Arabů, ale v arabštině dnes není ani procento internetového obsahu. 

Kamál oznámil, že se nová doména vysloví ".masr" a znamená Egypt. "Je to pro nás velký okamžik," dodal.

O doménách jiným písmem než latinkou rozhodlo na konci října Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN). Otevřel se tak prostor pro domény psané například i čínsky či korejsky. ICANN je americká nezisková organizace zodpovědná za přidělování internetových domén a adresního prostoru.

Pro arabský svět bylo rozhodnutí klíčovým krokem, protože dosud mohl využívat internet jen omezeně kvůli špatnému přístupu, nedostatečnému obsahu a cenzuře. Nyní se internetovým aktivitám v arabském světě otevírají dveře a využít toho chtějí různé firmy včetně americké Yahoo.
 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.