Lidovky.cz

Čína měkne. Pouhý slib uvolnění otěží žene jüan na pětileté maximum

Ekonomika

  11:19
ŠANGHAJ - Kurz čínské měny dnes vystoupil vůči dolaru nejprve na maximum za 21 měsíců a poté až na pětiletý vrchol. Jeho pohyb potvrdil, že Peking to myslí vážně, když o víkendu přislíbil, že umožní postupné uvolňování kurzu jüanu.

Čínská centrální banka v sobotu bez větších podrobností oznámila, že umožní kurzu měny větší flexibilitu. foto: Shutterstock

Krok, který by měl zmírnit politické napětí mezi Čínou a Spojenými státy a prospět světové ekonomice, přivítaly růstem ostatní asijské měny i akciové burzy a rostly i ceny komodit v čele s ropou.

Čínská centrální banka v sobotu bez větších podrobností oznámila, že umožní kurzu měny větší flexibilitu, i když stále v každodenně určovaném pásmu 0,5 procenta kolem referenčního kurzu.

Proč je Čína motor světa

Silnější jüan posílí koupěschopnost Číny navenek, což je dobrá zpráva pro světový obchod, zejména pro vývozce komodit v zemích jako Austrálie, Brazílie nebo Kanada.

Ekonomové rovněž doufají, že vyšší jüan by mohl zmírnit inflační tlaky, takže Peking by nemusel tolik přitvrzovat měnovou politiku.

Finanční trhy se obávají, že Čína by mohla politiku zpřísnit příliš výrazně a zpomalit tím svůj růst, který je nyní hlavním motorem světové ekonomiky.

Peking tím krátce před summitem zemí G20 de facto odstupuje od téměř fixního kurzu vůči dolaru, který zavedl v červenci 2008 v reakci na globální finanční krizi. Jednorázovou revalvaci však Čína vyloučila a dala najevo, že s žádnými výraznějšími pohyby se počítat nedá.

Centrální banka dnes stanovila referenční kurz na 6,8275 CNY za dolar a proti pátku jej nijak nezměnila, což na trzích zpočátku vyvolalo ohledně čínských záměrů určité pochyby. Pak ale jüan zpevnil až na 6,8026 CNY, sice jen 0,3 procenta nad páteční kurz, ale i tak nejvýše od revalvace čínské měny před pěti lety. To potvrdilo, že Peking skutečně začíná umožňovat zvýšené kolísání měny.

Zpevňování bude pomalé
Ekonomové čekají v příštích dnech další zpevňování jüanu, avšak jen ve velmi mírném tempu. "Je to obchod na řadu měsíců. Během příštích týdnů očekáváme, že čínská měna proti dolaru něco získá," řekl agentuře Reuters manažer hongkongské MFC Global Investment Management Endre Pedersen.

Kurz australského dolaru výrazně zpevnil vůči americkému a posílila většina asijských měn, některé až o více než jedno procento. Díky oslabení dolaru vzrostly ceny komodit od ropy po základní kovy. Akcie na tokijské burze rostly o více než dvě procenta a burza v Hongkongu získávala počátkem obchodování téměř tři procenta.

"Je to oživení z úlevy nad tím, že tento krok může zmírnit napětí před schůzkou skupiny G20," komentoval náladu na trzích Sean Callow z australské banky Westpac.

Nečestné obchodní výhody
Zachovávání nehybného kurzu přitahovalo stále větší kritiku ze strany USA za to, že Čína získává udržováním uměle nízkého kurzu jüanu nečestné obchodní výhody. Situace kvůli tlaku řady kongresmanů hrozila v poslední době přerůst až v obchodní válku mezi největší a třetí největší světovou ekonomikou. Spojené státy o víkendu oznámení Číny opatrně přivítaly, daly však najevo, že si počkají na výsledek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.