Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Drahé a ještě dražší dluhopisy

Ekonomika

  18:40
Minulý týden jsem v Diáři psal o státních dluhopisech USA. Jejich aktuální reálný výnos se pohybuje na 1 procentu. Reálný výnos by přitom měl odpovídat očekávanému dlouhodobému růstu ekonomiky. Pokud tedy investoři nakupují státní dluhopisy za aktuální nízké výnosy, z logiky věci musí věřit, že USA čeká v následujících letech velmi nízký ekonomický růst japonského střihu.

Čína zatím nemá jinou možnost, než pokračovat v nákupu dluhopisů americké vlády foto: Shutterstock

Samozřejmě že existuje i druhý pohled na tento trh. Skrze nabídku a poptávku. Nabídka dluhopisů relativně rychle roste díky rychlému zadlužování vlád. Letos vláda USA zvýší svůj dluh zhruba o 2000 mld. USD.

Určitě vám něco nesedí: to by přece mělo znamenat tlak na růst výnosů! A ony přitom klesají. Vysvětlení skýtá poptávka. Do dluhopisových podílových fondů USA letos přiteklo 155 miliard dolarů. Ač velký nárůst, nestačí vysvětlit pokles výnosů. Dalším zdrojem poptávky jsou komerční banky.

Pokles úvěrů a naopak dodatečný příliv depozit vyvolává v bankách otázku: "Kam s penězi?" Dokud se opět nenastartuje úvěrový kanál, musí banky někam umístit volné prostředky. Letos zvýšily banky držbu státních dluhopisů o 145 mld. USD. To je pořád málo.

Poptávka po dluhopisech USA roste i ve světe, od začátku roku se zvýšila o cca 400 mld. USD. Dalším zdrojem poptávky budou penzijní fondy, zatracované investiční banky.Poptávka po dluhopisech tak má několik zdrojů.

Dokud investoři nepřestanou věřit v japonský scénář, dokud banky neobnoví fungování úvěrového kanálu, dokud bude převažovat obava z deflace, nedojde ke korekci cen. Můj názor je, že dluhopisy jsou předražené. Ale to neznamená, že nemohou být ještě dražší.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.