Lidovky.cz

Firmy stále loví rodilé mluvčí ze Západu, přednost mají ti s českou přítelkyní

Ekonomika

  19:00
PRAHA - Švédové, Španělé, Portugalci, Nizozemci. To jsou v současnosti jedni z nejhledanějších zaměstnanců na tuzemském trhu práce. Česko se zařadilo do čela Evropy množstvím center sdílených služeb, ze kterých velké společnosti obsluhují své zaměstnance a zákazníky v desítkách dalších zemí.

Restaurace, kde se dobře najíte najdete na internetu. foto: Shutterstock

A potřebují jim rozumět. "Naší prací je najít pokud možno rodilé mluvčí. U Slováků či Poláků je to poměrně jednoduché, v Česku mohou získat lepší plat než doma. U exotičtějších jazyků, zejména je to norština, dánština, finština a nizozemština, už je to ovšem těžší. Prakticky každému, kdo sem přijede, přitom můžeme nabídnout práci v centru sdílených služeb. A podobné je to i s Francouzi, Portugalci či Španěly," popsal Jon Hill, šéf českého zastoupení mezinárodní náborové společnosti Reed.

Vzácní Seveřané Centra sdílených služeb, kterých neustále přibývá zejména v Praze, Brně a Ostravě, už zaměstnávají desítky tisíc lidí. Většinu z nich představují jazykově dobře vybavení Češi, na vyšší a lépe placené pozice se však firmy snaží přilákat rodilé mluvčí. Ve větších centrech lze najít až tři desítky různých národností a na rozdíl od minulosti už se firmy nespokojí jen s krátkodobým úvazkem.

"Pryč jsou doby, kdy byly ochotné najmout třeba Španěla, který se během cestování po Evropě zastavil v Česku. Teď chtějí Španěla, který si pokud možno najde českou přítelkyni a usadí se tu pro víc než jen zábavu," uvedl Hill s tím, že poptávka firem po cizincích ze západní Evropy ochotných pracovat v centrech sdílených služeb je prakticky nekonečná.

"Celkem v českém Siemensu pracuje téměř 250 cizinců, a to i z takových destinací, jako je Indonésie, Kuba či Nový Zéland," popsal Pavel Kaidl, mluvčí společnosti Siemens. Ta nyní chystá rozšíření svého účetního centra na celkových 1100 zaměstnanců, kteří obslouží nejen celou Evropu, ale u některých služeb i celý svět.

Sehnat odpovídající zaměstnance je však pro centra sdílených služeb obtížné nejen v případě cizinců, ale také mezi Čechy. Zatímco požadavky na jazykovou vybavenost jsou vysoké, platy a práce samotná představám řady kandidátů nevyhovují.

Příliš vzdělaní pracovníci "Je poměrně velký rozpor mezi kvalifikací a náplní práce. Očekávají lidi, kteří hovoří plynně dvěma až třemi světovými jazyky. Takovou vybavenost mají většinou vysokoškolsky vzdělaní lidé, kterým je pak ale nabízena rutinní administrativní práce. A o ni moc velký zájem není," upozornil David Petrů, šéf české pobočky personální společnosti Hill International.

Není divu, že na trhu práce je o tento typ lidí a cizince obzvláště velký boj. "Pokud jde o zaměstnance, je konkurence velmi silná. V ideálním případě bychom museli mít kancelář na ruzyňském letišti a rozdávat vizitky pokaždé, když přistane letadlo. Pokud najdeme člověka, který mluví nizozemsky nebo skandinávsky a je ochoten přijmout tento druh práce, je to pro nás požehnání," dodává Hill. Personalisté se také shodují, že cizinci z rozvinutých zemí Česko vnímají jako zajímavé a příjemné místo pro život.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.