Lidovky.cz

Ekonomika

VEJMĚLEK: Příliš silný dolar začíná ztrácet

Dolary - ilustrační foto

Dolary - ilustrační foto foto: Archiv LN

Finanční krize odstartovala v polovině roku 2007 a rychle uvrhla americkou ekonomiku do nejdelší recese za posledních zhruba osmdesát let. Na makroekonomické úrovni byl problémem především hluboký schodek běžného účtu platební bilance, který se kumuloval po mnoho let až desetiletí a který zbytek světa financoval.
  9:12

 Důvěra v americkou měnu a její hodnotu však byla nadnesená, neodpovídala reálné situaci. Jednou z možných cest k nápravě této nerovnováhy je znehodnocení amerického dolaru. To se však za poslední tři roky nedostavilo. I když se americká ekonomika potýkala s dlouhou recesí a centrální banka snížila úrokové sazby až téměř na nulu, přesto dolar na své hodnotě nijak významně neztratil.

Navzdory všem problémům byl totiž vnímán jako "bezpečná měna" v dobách nejistoty. Vývoj v posledních týdnech však naznačuje, že se situace začíná měnit. Zadlužení USA dramaticky roste, peníze pumpované do ekonomiky přes federální rozpočet však ovoce nepřinášejí.

 Růstové vyhlídky pro zbytek roku se snižují, situace na trhu práce se nijak nezlepšuje a americká centrální banka přemýšlí, jakými dalšími způsoby ekonomiku podpořit. Že možným řešením, se kterým investoři počítají, je znehodnocení americké měny, ukazuje stále rostoucí cena zlata jako statku plnícího roli uchovatele hodnoty.

Vnitřní znehodnocení dolaru prostřednictvím inflace je však minimálně v krátkém období díky hospodářskému útlumu nepravděpodobné, zbývá tedy vnější znehodnocení, tj. oslabení kurzu dolaru vůči ostatním světovým měnám. A tento trend již byl zřejmě nastartován. Za poslední tři měsíce ztratil dolar proti indexu šesti nejvýznamnějších měn téměř deset procent.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.